Kalousek: Andrej Babiš si balkánský šmírovací tunel neprohlasuje, obstrukce prostě umíme

Andrej Babiš si koupil občanské iniciativy, nemá čest, kvůli sázce o 10 milionů ho ale žalovat nebudu, říká nový předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Estébáci se mu prý pomluvami snaží nasadit psí hlavu. Kalousek taky tvrdí, že ve jménu demokracie a svobody je ochoten se na politické scéně spojit s kýmkoliv.

Daniela Drtinová: Nově zvolený předseda TOP 09 Miroslav Kalousek je hostem DVTV. Dobrý den.

Miroslav Kalousek: Dobrý den. Děkuji za pozvání a blahopřeji k třem internetovým cenám letošního roku. Myslím si, že si je tenhle pořad zaslouží.

Daniela Drtinová: Děkujeme. Pane předsedo, už v kandidátském projevu jste se opřel do Miloše Zemana i do Andreje Babiše. Nechybí vám pozitivní témata, myslím jako TOP 09 a bude stačit podle vás k oslovení voličů vymezení se vůči politice jiných?

Miroslav Kalousek: Já si myslím, že všechno to, co bylo řečeno v tom mém projevu, bylo pozitivní, protože jednak jsem tam vystavěl naprosto jednoznačnou a realistickou vizi kapitalismu pro střední třídu, to znamená, blahobyt společnosti, nikoliv několika rodin oligarchů a zbytek jsou zaměstnanci, ale skutečně svobodné společnosti pro střední vrstvu. To je myslím si klíčové, pozitivní téma naší vize, a jestliže se vymezíme proti babišismu, to znamená, proti novým pořádkům, který chtějí okleštit demokracii a připravit daňové poplatníky o jejich peníze, protože je potřeba zařídit spoustu daňových výjimek pro Agrofert a spoustu dotací pro Agrofert, tak se stavíme za zájmy řadového daňového poplatníka a stavět se za zájmy...

Daniela Drtinová: Pane předsedo, kdyby tady byl ministr financí, zcela jistě by vám oponoval s tím, že ta opatření, která dělá, tak dělá stejně jako vy, pro dobro České republiky.

Miroslav Kalousek: Ale vize, vize kapitalismu, ne to říká, že co je dobré pro Agrofert, to je dobré pro Českou republiku, to jsem přímo slyšel, takže...

Daniela Drtinová: Tak on říkal, že by řídil stát nebo řídí stát jako firmu, nicméně nespojuje Agrofert s Českou republikou, tam rovnítko není.

Miroslav Kalousek: Ano, jistě, každý z nás, každý z nás se musí rozhodnout, jestli si představujeme společnost jako firmu, kterou řídí jeden generální ředitel, nebo jestli chceme být společností svobodných občanů. Jinými slovy říkám, pokud stavíme vizi, kapitalismus pro střední třídu svobodných občanů a pokud se proti zájmům jednoho oligarchy stavíme za zájem jednoho daňového poplatníka, tak to jsou, to jsou výlučně pozitivní témata. My jsme řekli, že v našem programu, že centrem našeho zájmu je svobodný občan, to znamená, svobodný občan, kterému se neomezují jeho svobody, který není řízen a svobodný občan, který nemusí být dojen, vysáván jedním oligarchou, který se propojí se státní mocí dokonce v jedné osobě, to jsou prosím pěkně pozitivní témata, nikoliv negativní.

Daniela Drtinová: Ano, to je váš názor, jen předesílám. A teď jsme se dotkli pozitivních témat vaší strany a podívejme se teď malinko na vás, jako tedy na nového předsedu TOP 09. Andrej Babiš totiž potom dlouho nelenil, po tom vašem kandidátském projevu a v Týdnu.cz jsem četla, že řekl, že jste politický chameleon a že, cituji: "Kalousek bude první, kdo stranu opustí, pokud se před volbami začne potápět." Zřejmě naráží na to, že ve své politické kariéře jste už předsedou druhé strany.

Miroslav Kalousek: Ano, já jsem byl předsedou KDU-ČSL a pevně jsem doufal, že pod mým předsednictvím se stane stranou křesťansko-demokratickou. To se nestalo.

Daniela Drtinová: Tak jste opustil loď?

Miroslav Kalousek: Ne, šel jsem budovat jinou křesťansko-demokratickou stranu, protože jsem pochopil, že předsedou křesťanských demokratů být nemohu a předsedou lidovců jsem být nechtěl.

Daniela Drtinová: To nevím, jestli by se líbilo TOP 09, to označení křesťansko-demokratická strana.

Miroslav Kalousek: TOP 09 má ve své preambuli, že je konzervativní strana založená na křesťanských a judaistických tradicích. Rád bych to, rád k tomu dodávám ještě antických, a to samozřejmě je strana, která má své křesťansko-demokratické kořeny, koneckonců jsme právoplatnými a v České republice, z České republiky nejsilnějšími členy Evropské lidové strany, což je nejsilnější uskupení Evropské lidové strany, což je křesťansko-demokratická frakce v Evropském parlamentu. Každý člen TOP 09 je s tímto ztotožněn.

Daniela Drtinová: Pane předsedo, co vaše sbližování se s ČSSD? Na sněmu jste řekl, že k obhajobě principů parlamentní demokracie nevylučujete ani spojení s demokratickou levicí. Je tedy opravdu případná spolupráce s ČSSD to, o čem jako nový předseda uvažujete? Myslím na úrovni krajů nebo později případně /nesrozumitelné/ pokud to umožní volby?

Miroslav Kalousek: Ne, ne, půvabné na tom je, že vy akcentujete to ČSSD. Já jsem hovořil o tom, že všechny demokratické strany by se měly zaměřit na obranu svobodného demokratického prostředí, svobodné soutěže politických stran, plurality a svobody slova. Pochopitelně, že my se nikdy s demokratickou levicí nemůžeme shodnout na modelu liberálního kapitalismu. Tam vždycky budeme svádět svůj ideový souboj.

Daniela Drtinová: Můžete tedy najít nějaký průnik, abyste spolu mohli případně spolupracovat i ve vládě, pokud by to umožnil výsledek budoucích voleb?

Miroslav Kalousek: Víte, ten průnik je asi takový, co je v tu chvíli největší hrozbou nebo největší výzvou. Jestliže proti sobě hraje Sparta a Slavie fotbal, tak oba dva týmy chtějí zvítězit. Ale pokud se stane, že někdo přichází a chce jim ukrást nebo zničit to hřiště, na kterém ten souboj vedou, tak by měly mít dost rozumu na to, aby se spojily a nedovolily si to hřiště ukrást, a to je moje výzva, nikoliv jenom vůči sociální demokracii. A já jsem řekl, že všechny demokratické strany na pravici i na levici by si měly uvědomit, že jsme svědky bezprecedentního útoku na naši svobodu a na demokratické zásady, brzdy a pojistky demokratického systému, a tam bychom se měli umět spojit, aby nám nikdo to hřiště naší vlastní svobody nenávratně neponičil.

Daniela Drtinová: Dobře, spojit se při obraně toho hřiště, jak vy o tom mluvíte v tom stávajícím konceptu, to znamená, že byste byli ochotni spolupracovat v Poslanecké sněmovně nad některými zákony, anebo je to spolupráce míněna do budoucna po určitých volbách, krajských, sněmovních a podobně?

Miroslav Kalousek: Záleží na tom, kdy je to budoucno. Kdyby ty volby byly za 14 dní, tak já bych skutečně...

Daniela Drtinová: Dovedete si představit, že by TOP 09 vládla s ČSSD, pane předsedo, jednoduchá otázka?

Miroslav Kalousek: Otázka je, co v tu chvíli by bylo největší hrozbou pro svobodnou společnost. Kdyby byly volby za 14 dní, tak bych říkal - ano, to nebezpečí je tak veliké. Pojďme se po volbách všechny demokratické strany spojit, abychom uchránily obyčejnou lidskou svobodu. Bylo by to strašné trápení v hospodářské politice, to by byla udržovačka, tam by nemohlo dojít k žádnému posunu, ale mohli bychom zachránit demokracii, což je přece jenom o něco větší hodnota.

Daniela Drtinová: Pro by případně byla i nová místopředsedkyně TOP 09 Markéta Adamová, i dnes řekla, ano, že se dá o ČSSD uvažovat jako o partnerovi, pokud se v ČSSD víc neprosadí proruské, protisobotkovské křídlo. Rozumím tedy tomu dobře tak, že nové vedení TOP 09 by za jistých okolností, za těch, které jste popsal, bylo ochotno spolupracovat s ČSSD do budoucna, pokud to umožní výsledek voleb i na vládní úrovni?

Miroslav Kalousek: Ne, promiňte, já řeknu, co je pro nás v tuhle chvíli nejdůležitější. My jsme byli před 6 lety, jsme se založili, my sami jsme se založili jako subjekt, který chce zápasit za konzervativní pravicové hodnoty, ale s jasně proevropským směřováním. Takový subjekt tady nebyl. Všechny ostatní nesocialistické síly jsou spíše protievropské. Mezitím se to prostředí kolem nás dramaticky změnilo, jsou tu síly, které nás chtějí orientovat k Moskvě v naší zahraniční politice, jsou tu síly, které zesměšňují lidskoprávní rozměr naší zahraniční politiky a jsou tu síly, které místo demokracie chtějí autokracii. To naše poslání na politické scéně je vždycky hájit ty konzervativní principy, to tady zůstane vždycky, ale teď jsou tady naléhavé úkoly pro svobodnou Českou republiku prozápadně orientovanou a já jsem, jako předseda TOP 09 jsem připraven s kýmkoliv se spojit, pokud to bude ve jménu svobody, demokracie a prozápadní orientace.

Daniela Drtinová: Pane předsedo, upřímně, do jaké míry si vy sám připouštíte, že při této misi, kterou jste si vytkl, by třeba v těch příštích volbách mohlo být vaše jméno problémem pro některé voliče, třeba v souvislosti s některými kauzami resortu obrany, byť jste nikdy v žádné nebyl obviněn?

Miroslav Kalousek: Paní redaktorko, já jsem z resortu obrany odešel před 20 lety.

Daniela Drtinová: Každý neseme nějaký kříž. Já se vás. Já i vy. Já se vás...

Miroslav Kalousek: Samozřejmě.

Daniela Drtinová: ...teď ptám na ten váš.

Miroslav Kalousek: Z mé strany to není kříž, z mé strany je to...

Daniela Drtinová: Kříž minulosti.

Miroslav Kalousek: Z mé strany, ani kříž minulosti. Z mé strany je to 20 let jednoznačného prokázání, jednoznačného prokázání, že to všechno byly pomluvy. Všechno to byly pomluvy. Po 20 letech se dá snadno říct a dokázat, že to všechno byly pomluvy, dokonce někdo byl za ty pomluvy odsouzen jako za trestný čin pomluvy. Pochopitelně, že když vadíte konkurenci, tak ty pomluvy neustále používá a dá se to na to reagovat jedině písní Báry Polákové - když se to prosím tě říká, tak se to prosím tě ví, ten Kalousek samozřejmě je darebák, když se to říká. Není to pravda.

Daniela Drtinová: Věří tomu volič, že nejste darebák, to je ta otázka, nemluvím už o těch kauzách. O tom, co si zkrátka neseme?

Miroslav Kalousek: Volič, inteligentní volič musí pochopit, nebo by měl pochopit, že 20leté pomluvy, které se jednoznačně prokázaly jako pomluvy a byl také občas někdo odsouzen za trestný čin pomluvy, jsou prostě pomluvy. Pomluva na vás ulpí, a když se mě tak hezky ptáte na tu moji pověst, tak se můžu zeptat také něco jiného, o jaké pověsti to mluvíte? O pověsti dvakrát mezinárodně vyznamenaného ministra financí? O pověsti politika, který tady vystavěl, vybudoval unikátní politický projekt TOP 09? O pověsti politika, kterému jeho voliči už pětkrát dali důvěru a výjimečné množství preferenčních hlasů v parlamentních volbách? To je moje pověst.

Daniela Drtinová: Pane předsedo, víte, o jakých kauzách mluvím. Jsou to kauzy, které zmapovala i Transparency International, nejen zlotřilá média, o kterých vy tímto způsobem často hovoříte.

Miroslav Kalousek: Já znovu... máte-li pocit, Transparency International paní Krnáčové, kterou si již dávno předtím koupil pan ministr Babiš pro svoje zájmy a která v České republice spíše vystupuje jako Babišův brand, tak to opravdu není reference, kterou bych vzal vážně.

Daniela Drtinová: Dobře, bavím se tedy o pověsti, kterou proti vám mohou zneužít vaši protivníci ve volbách, které se blíží. To je ta otázka.

Miroslav Kalousek: Ano, já znovu opakuji, je to pověst dvakrát vyznamenaného ministra, dvakrát mezinárodně vyznamenaného ministra financí. Je to pověst člověka, který provedl Českou republiku krizí, aniž by došlo k problémům amputací. Je to pověst...

Daniela Drtinová: Tohle vaši protivníci akcentovat nebudou v těch nadcházejících volbách.

Miroslav Kalousek: Akcentuji to já. Takhle, pokud vy jste na straně té pověsti, kterou o mě říkají mí protivníci, je to vaše věc.

Daniela Drtinová: Pane předsedo, já nejsem vůbec na žádné straně, já nemám absolutně jeden jediný důvod jakýmkoliv způsobem...

Miroslav Kalousek: Ale kteří protivníci?

Daniela Drtinová: Ve volbách, já mluvím o volbách, o tom, co samozřejmě se bude objevovat.

Miroslav Kalousek: Já jsem zase... ano, já jsem, já jsem obklopen lidmi, kteří, když se hovoří o mé pověsti, tak mluví o pověsti dvakrát mezinárodně vyznamenaného ministra financí, který provedl Českou republiku krizí bez ztráty květinky, který vystavěl unikátní politický projekt TOP 09 a který pětkrát po sobě dostal důvěru voličů v demokratických volbách s mimořádným počtem preferenčních hlasů, to je moje skutečná pověst. Estébáci o mně trousí, se snaží nasadit mi jinou psí hlavu, jinou pověst. Záleží na vás jako na občanovi, paní redaktorko, které té pověsti budete věřit. Těch pověstí je prostě několik.

Daniela Drtinová: Asi jste nečekal, že se vás budu ptát v tom rozhovoru, jak se ráčíte vynacházet a jak to děláte, že jste tak dobrý? Nezáleží na mně, záleží na vašich voličích, to je ta otázka.

Miroslav Kalousek: Ne, já jsem vám teď, já jsem vám teď vyjmenoval několik faktů. Ty pomluvy, které se o mně říkají, se všechny prokázaly jako pomluvy.

Daniela Drtinová: Dobře, pane předsedo...

Miroslav Kalousek: To, že jsem byl dvakrát mezinárodně vyznamenán a to...

Daniela Drtinová: Ano, to je fakt.

Miroslav Kalousek: ...že jsem 5krát za sebou byl zvolen do Poslanecké sněmovny, to je také fakt a to je moje pověst.

Daniela Drtinová: Pane předsedo, vy mluvíte o pomluvách, ale vy jste před chvílí řekl, že si Andrej Babiš koupil Transparency International, není i toto třeba pomluva?

Miroslav Kalousek: No to není samozřejmě...

Daniela Drtinová: Máte na to důkaz, že si Andrej Babiš koupil Transparency?

Miroslav Kalousek: Ano, samozřejmě. Jestliže bývalá ředitelka Transparency International Krnáčová je dnes nejméně schopnou primátorkou hlavního města, kterou kdy Praha měla, a myslím, že bysme mohli jít 100 let zpátky, nejenom...

Daniela Drtinová: To nepřináší důkaz, že byl koupen, že byla koupena Transparency International.

Miroslav Kalousek: Jestliže jejímu náměstku Ondráčkovi nabídl ministra vnitra a on to neodmítl a jestliže Transparency International dnes nevadí, že ministr financí Babiš obchoduje v miliardách s majitelem Agrofertu Babišem, no tak je evidentní, že Transparency International je Babišem koupen. Když se něco...

Daniela Drtinová: To přece nezakládá ten důkaz tý koupě, když se něco kupuje, tak je tam smlouva, někdo něco kupuje, něco se platí, něco prodává.

Miroslav Kalousek: Paní redaktorko, když, ne, ne, ne, při korupci, při korupci se neuzavírají smlouvy, alespoň jsem to slyšel.

Daniela Drtinová: Dobře, neuzavírají se smlouvy, minimálně tam přichází to plnění, musí tam být jisté plnění, většinou v podobě peněz.

Miroslav Kalousek: Když se něco, když se něco, když ..., když se něco ... No, dobře, ale to plnění přece vidíte, Krnáčová je primátorkou, Ondračka byl málem ministr vnitra a dochází, v České republice dochází k něčemu, co je v demokratických zemích nemyslitelné, že ministr financí Babiš uzavírá miliardové obchody s ministerstvem financí Babišem a Transparency International, který by mělo bejt první na barikádách a křičet, že je to špatně, mlčí.

Daniela Drtinová: Pane předsedo...

Miroslav Kalousek: No, tak tu pusu má zavřenou čím? No, nějakým plněním. Já nevím jakým, to ať nám řekne pan Babiš nebo Transparency International ve stejné pozici, ve stejné pozici je protikorupční fond Karla Janečka, celá řada občanských iniciativ, které tady vzbuzovaly tekutý hněv proti...

Daniela Drtinová: Tak oni poukazovali na některé kauzy, které třeba z nějakých důvodů nebyly ochotny vyšetřovat orgány činné v trestním řízení, já nevím.

Miroslav Kalousek: To by bylo férové za předpokladu, že by teď nemlčeli v okamžiku, kdy ta situace je 10krát horší. Ty občanské iniciativy dělaly obrovský skandál z toho, že si nezletilý dal dvě piva. A teď mlčí, když do sebe nezletilý lije litr rumu. Problém je, že to platí daňový poplatník.

Daniela Drtinová: Tak pojďme dál.

Miroslav Kalousek: A tyto občanské iniciativy mlčí. No, proč mlčí? No, protože holt si je pan Babiš koupil, máte na to nějaké jiné vysvětlení?

Daniela Drtinová: To bylo zase zpátky na začátku toho důkazu, pane předsedo. Pojďme dál, pojďme dál.

Miroslav Kalousek: No, ale já jsem ... Jako to je tak vidět, že není potřeba důkaz.

Daniela Drtinová: S ČSSD, respektive s premiérem Bohuslavem Sobotkou jste zajedno v otázce uprchlíků. Na sněmu jste vyzval proti xenofobním a rasistickým postojům.

Miroslav Kalousek: Zajisté.

Daniela Drtinová: A taky jste odsoudil prezidenta Zemana za to, že se 17. listopadu tedy postavil na jedno pódium s Martinem Konvičkou, lídrem hnutí Islám v České republice nechceme. Že se ale v červnu postavila před jejich petiční stánek vaše nová místopředsedkyně Jitka Chalánková, to vám vadí, nebo ne?

Miroslav Kalousek: Vadí a byla to strašná hloupost. Paní poslankyně Chalánková viděla petici proti kvótám, proti kvótám jsme byli my, byl to postoj české vlády, kvóty nic neřeší a paní poslankyně Chalánková to impulsivně podepsala. Vím, že ji to mrzí, vím, že udělala strašnou hloupost, hloupost uděláme všichni. Kdyby koneckonců pan prezident řekl - udělal jsem strašnou hloupost, tak bych to byl schopen také pochopit.

Daniela Drtinová: Takže jste jí to ale vytkl, to spojení tedy se stánkem lídra, který mluví o muslimech v souvislosti s masokostní moučkou.

Miroslav Kalousek: Prostě... pochopitelně, pochopitelně. Vytkli jsme jí to všichni. Ale protože známe paní poslankyni Chalánkovou jako člověka, který není xenofob, který koneckonců prosadil usnesení Poslanecké sněmovny k uprchlické krizi, které sdílíme všichni, my i vláda a ona byla tvůrcem toho usnesení, tak prostě bezpečně víme, že to byl prostě úlet a hloupost, který se občas stane každému z nás, rozhodně ne postoj.

Daniela Drtinová: Tak ještě jedna věc, ve Sněmovně už začaly obstrukce okolo elektronické evidence tržeb. Nemůže vám to uškodit u voličů, protože argumentace Andreje Babiše, že paralyzujete zákonodárný sbor mnohé hodiny, mohou někteří jednoduše pochopit...

Miroslav Kalousek: Ne, my neparalyzujeme zákonodárný sbor, my zase chráníme řadového daňového poplatníka proti soukromým zájmům několika oligarchů. Tahle balkánská supernovinka nic nepřinese veřejnému prospěchu. My jsme dokonce v té diskusi prokázali, že Ministerstvo financí nemluví pravdu, když mluví o těch nákladech, že ty náklady jsou neskonale větší. Dokonce o tom mluví i interní studie Ministerstva financí, se kterou Ministerstvo financí nechce seznámit veřejnost.

Daniela Drtinová: Je namířená proti nepoctivcům, /nesrozumitelné/ proč chránit nepoctivce.

Miroslav Kalousek: Absolutně ne. Je namířená proti malým ve prospěch velkým, což je model oligarchické společnosti. Koneckonců i chorvatský ministr financí bývalý Lalovac, když tady byl, tak říkal - ono to nepřinese nic do státní pokladny, ale dneska už o těch podnikatelích víme všechno, tak my opravdu nechceme, aby oligarcha Babiš o těch malých a středních věděl úplně všechno, víc, než mu přísluší a mohl je likvidovat v konkurenčním boji.

Daniela Drtinová: To je ten jediný důvod, komu jinému by vadila EET, pokud by nechtěla podvádět?

Miroslav Kalousek: Těch je, těch je ... Víte, tvrdit, on jedněmi ústy říká, že všichni, že jenom málo živnostníků podvádí, většina z nich je poctivých a současně, že díky EET vybere o desítky miliard víc, tak, kdyby měl vybrat o desítky miliard víc, tak to by museli podvádět všichni. Nepodvádějí všichni. Já, my prostě pokládáme tohohle, tenhle šmírovací tunel, tuhle balkánskou supernovinku, která funguje jenom na Balkáně.

Daniela Drtinová: To jsou silná slova, pane předsedo, šmírovací tunel.

Miroslav Kalousek: No, ale to je pravda. No, to je šmírovací tunel. Jestliže online někomu musíte hlásit všechny obchodní operace a daňový poplatník...

Daniela Drtinová: Pokud nepodvádím, tak, proč ne?

Miroslav Kalousek: A daňový poplatník, jistě v této logice, kterou vy mně říkáte, vám přece nemůže vadit, že vás bude někdo odposlouchávat pořád. V této logice, kterou mi říkáte, bysme si mohli říct…

Daniela Drtinová: To je něco jiného. Já mám…

Miroslav Kalousek: Ne, to není pravda.

Daniela Drtinová: ...pokud budu podnikat, tak budu mít jistý daňový vztah a povinnosti směrem ke státu. Pokud mě někdo bude odposlouchávat moje soukromé věci, je to něco jiného, přece v tom je tak trošku demagogie.

Miroslav Kalousek: Dobře, tak vadí vám trestný čin, vadí vám trestný čin, vadí vám trestný čin domácího násilí? Mně ano.

Daniela Drtinová: Samozřejmě.

Miroslav Kalousek: Nám také a je to velmi rozšířený trestný čin. V duchu této filozofie, kterou vy mně teď říkáte je to strašně jednoduché, namontujeme všem do bytů kamery a máme jistotu, že…

Daniela Drtinová: To je demagogie, pane předsedo, tohle je přece trestní rovina. To, o čem mluvíte, tak to je jakoby pozitivně vymezená nějaká daňová povinnost směrem ke státu.

Miroslav Kalousek: Ne, to není demagogie. To je krácení, krácení daně je trestný čin. Domácí násilí je také trestný čin. A vůči krácení daně má ten stát dnes kontrolní mechanismy, který uplatňuje na všechny stejně za nějakých nákladů. Přichází pan ministr Babiš a říká - tady zaplatíme všichni daňoví poplatníci o 10 miliard víc, protože to bude stát strašné peníze, daleko větší, než on říká, abych já mohl všechny šmírovat, a teď říká - a teď to vynese, jeden den řekne - vynese to o 6 miliard víc, další den řekne - vynese to o 50 miliard víc, máme jednu jedinou zkušenost, tu máme z Chorvatska. Tam to nevyneslo o euro víc. Ale pan ministr Lalovac, partner chorvatského Babiše jménem Todorić, to byl ten oligarchický model, si strašně liboval, jak dneska už o těch podnikatelích víme všichni všechno, a to je přesně to, co my nechceme. To není možná lidská svoboda bez ekonomické svobody. A to, co tady oligarchové dělají, je snaha odebrat maximum lidské svobody podnikatelům, kteří jsou dost malí na to, aby mohli být partnerem státu, ale dost velký na to, že nechtějí být vazalem, ani státní moci, ani oligarchů a ty my budeme chránit, protože to není otázka výběru daní, to je otázka lidské svobody.

Daniela Drtinová: Pane předsedo, a ještě teda zpátky k těm obstrukcím. Když za vašich vlád levicová opozice, opozice obstruovala, já jsem tam byla mnoho let jako parlamentní zpravodaj, takže jsem u toho mnohokrát byla, tak, když levicová opozice obstruovala jednání Sněmovny, tak jste hodně křičeli, myslím vy tehdejší ministři a podobně. Teď klidně vy 4,5 hodiny blokujete jednání Sněmovny, desítky minut jen vy osobně popisujete v rámci zdržovací taktiky třeba to, co je provozovaná, že je to /nesrozumitelné/ a podobně.

Miroslav Kalousek: Já taky nijak nebráním současným ministrům křičet, určitě jim to nebudu mít za zlý, ať křičej, jak můžou.

Daniela Drtinová: Takže účel světí prostředky, když se chce využít obstrukce, tak se klidně zablokuje i jednání zákonodárného sboru.

Miroslav Kalousek: Ne, ne, ne. Já vám položím jinou otázku, ne, já vám položím jinou otázku, která je bohužel teď aktuální. Ústava svěřuje některým lidem nebo institucím takzvanou zákonodárnou iniciativu, tu máme všichni stejnou, poslanec nebo vláda. Naše poslanecké iniciativy vládní poslanci už 2 roky nejsou ochotni vůbec zařadit na pořad jednání, protože mají většinu, tak to nezařadí na program jednání a my, byť máme tu zákonodárnou iniciativu a ty zákony jsme předložili, tak nemáme šanci, že naše zákony budou projednány. Tuhle možnost my nemůžeme vládě udělat, protože vláda má většinu, ale tam a děláme to ve výjimečných případech, tam, kde si myslíme, že ten vládní návrh skutečně omezí lidskou svobodu, tak volíme jiný přístup a prostě nedovolíme vládě ten zákon odhlasovat, ale…

Daniela Drtinová: Koalice porušuje ústavní principy?

Miroslav Kalousek: Ale chováme se… ne, jenom je ignoruje. A jenom chci říct, že pokud nám koalice nezařadí 2 roky na program naše návrhy zákonů, tak se určitě nechová mravněji, než my, když jeden zákon nepřipustíme odhlasovat. Jejich odvolávání se na Ústavu je v tomto případě farizejské, protože mohu vyjmenovat desítky zákonů, které nedovolí oni vůbec projednat, zatímco tady je ve hře jeden jediný zákon, který my prostě nedovolíme odhlasovat. Chtěl bych slíbit vám, divákům i koalici, která to stále ještě nepochopila, že prostě tento balkánský šmírovací tunel si v tomto volebním, v tomto volebním období neprohlasují. Prostě ten…

Daniela Drtinová: Takže obstrukce budou pokračovat a budete se pokoušet skutečně zablokovat to odhlasování toho zákona kam, až to půjde?

Miroslav Kalousek: Ale nejedná se o blokování Sněmovny, jedná se o nedovolení toho, aby byl prohlasován tento zákon, my to umíme. Vládnout se musí umět.

Daniela Drtinová: Jak to umíte, jaké tedy ještě další obstrukce můžete zvolit, aby se vám toto povedlo?

Miroslav Kalousek: My to prostě umíme.

Daniela Drtinová: Budete mluvit a mluvit a mluvit?

Miroslav Kalousek: Jestli je vládní koalice kvalifikovanější, tak nás prostě porazí a ten zákon si prohlasuje. Já jenom mohu slíbit, že budeme postupovat výlučně podle platného právního řádu.

Daniela Drtinová: Tak už vaši právníci podali žalobu na Andreje Babiše za to, že vás nařkl, že jste byl vyšetřován v souvislosti hazardem. Pokud vím, tak vaši právníci dali čas na omluvu Andreji Babišovi do konce minulého týdne podle Novinek.cz.

Miroslav Kalousek: Já jsem jim to, nechci říct zakázal. Já jsem, já jsem je k tomu nezmocnil. Já jsem jim to řekl, že to nepřeji. Tahle doba je těhotná mimořádnými událostmi, uprchlická krize a já nechci veřejnost obtěžovat tím...

Daniela Drtinová: Takže jste to stopl, žádná žaloba nebude?

Miroslav Kalousek: Ne, já nechci veřejnost obtěžovat tím, že Andrej Babiš nemá čas. On tu sázku jednoznačně prohrál, což potvrdily všechny právní autority.

Daniela Drtinová: Já vím, ale není to slovíčkaření? Samozřejmě vyšetřování je v rovině potom obvinění a dál, ale…

Miroslav Kalousek: Není, ne, počkejte, to není slovíčkaření, holínky nejsou hodinky. Výslech není podání vysvětlení. Já jsem nebyl nikdy vyšetřován. A on tu sázku prohrál. Ten, kdo nezaplatí prohranou sázku, nemá čest. Já na tu… peníze mám sice mám nárok, ale ony nejsou soudně vymahatelné.

Daniela Drtinová: Jen pro diváky, jde o sázku ve výši 10 milionů korun.

Miroslav Kalousek: A já se, já se nebudu špinit slovy, který nemá čest.

Daniela Drtinová: Takže dál nežádáte ani omluvu a ani nebudou vaši právníci podávat žalobu na Andreje Babiše v souvislosti s tímto?

Miroslav Kalousek: Za této mezinárodně politické i vnitropolitické situace nechci veřejnost obtěžovat a nechci se špinit s někým, kdo evidentně nemá čest. Rakouský důstojník za monarchie, když nesplnil své plnění ze sázky, tak se zastřelil. Nic takového od Andreje Babiše nežádám, protože ten důstojník se zastřelil proto, aby tím zachránil svoji čest, on žádnou nemá.

Daniela Drtinová: Hazard a sázení na půdě Poslanecké sněmovny. Pane předsedo, já vám děkuji za rozhovor pro DVTV. Na shledanou.

Miroslav Kalousek: Já děkuji za pozvání.

 
Následující videa