Nejsem rasista, média se vrhají jak zuřiví psi na každého, kdo projeví jiný názor, tvrdí Ringo Čech

Cítím se ohrožený invazí zla a popisuju, co dělají uprchlíci, nemůžu mlčet, chci burcovat, říká umělec a bývalý politik František Ringo Čech. Jeho kontroverzní obraz Lekce němčiny pro uprchlíky prý už má kupce, který za něj zaplatí dvacet tisíc. Čech je pro znovuzavedení všeobecné vojenské povinnosti a vznik domobran. Pravicovým extremistům podle něj nahrává bezzubost naší politiky a osočování každého, kdo se trochu vzepře.

Daniela DRTINOVÁ: Po obrazu Praotec Čech vítá uprchlíky, namaloval František Ringo Čech nový obraz Lekce němčiny pro uprchlíky. Na jeho webu doprovází dílo text založený na otřepaných, rasisticky laděných stereotypech. Je nutné ještě přilévat do českého ohně další olej? František Ringo Čech je naším hostem. Dobrý den.

František Ringo ČECH: Dobrý den.

Daniela DRTINOVÁ: Jste rasista, pane Čechu?

František Ringo ČECH: Museli bysme si říct, paní Drtinová, co je rasista. Rasista určitě nejsem.

Daniela DRTINOVÁ: Většinou to nebývá nic, co je úplně pěkného. Tak jak je to vnímáno.

František Ringo ČECH: Rasista je člověk, kterej opovrhuje jinou rasou, považuje ji za méněcennou a svoji příslušnou vlastně vlastní rasu považuje za nadřazenou. Tak to já nejsem.

Daniela DRTINOVÁ: Tak já vám přečtu vaše slova: "Klečící Mohamed Uzunoglu se snaží vyklepat z Uschi eura ukrytá ve vlasech. Děvčata marně brání štěňátko dalmatina Turwa Toweri, který též neunikl brutálnímu znásilnění. "Řekneme to Angele,“ křičela Uschi, „nedá vám povolení k pobytu!“, tak těmito slovy a mnoha horšími, které už jsem ani necitovala, jste doprovodil svůj nový obraz Lekce němčiny pro uprchlíky. Tohle není projev rasismu?

František Ringo ČECH: V žádným případě.

Daniela DRTINOVÁ: Co jste vlastně vy definoval v té předchozí odpovědi?

František Ringo ČECH: Ne, je to, je to, je to naivní se ztotožnění s uměleckým obrazem. Já jsem jenom snažil se uměleckým dílem zobrazit situaci v Německu, v Norsku to, co se odehrávalo na Silvestra, tak v mý fantazii přetvořeno bylo v tom, je v tom obraze.

Daniela DRTINOVÁ: Dobře, ale vy jste to definoval jako nadřazování se, opovrhování jinou rasou…

František Ringo ČECH: Ale vůbec ne, vůbec ne.

Daniela DRTINOVÁ: ...myslím jako rasismus, jako definici. To, co jste vlastně popsal v tom popisku…

František Ringo ČECH: Ano, a já se nadřazuju v tomhle?

Daniela DRTINOVÁ: No, ten popisek tak trošku zní.

František Ringo ČECH: Popisuju, co dělali ti uprchlíci. Jsem nestranný pozorovatel…

Daniela DRTINOVÁ: Znásilňovali štěňátka, pane Čechu?

František Ringo ČECH: No, štěňátko bránilo svoji přítelkyni, tak ho, tak ho uprchlíci znásilnili taky. To je přece legrace. Jenom idiot může tohle považovat za rasismus. To je přece, nezlobte se, bžunda.

Daniela DRTINOVÁ: Dobře, ale je to opravdu legrace, nebo dá se to brát jako legrace, když vlastně?

František Ringo ČECH: Vždyť je to realita.

Daniela DRTINOVÁ: Chcete říct, že, na to se vás ptám, je to realita?

František Ringo ČECH: Vždyť je tohle realita.

Daniela DRTINOVÁ: A uprchlíci, co pak znásilňují malá štěňátka dalmatina?

František Ringo ČECH: Ale vy jste se chytla štěňátka. Zapomeňte na štěňátko, já ho přemaluju, jestli chcete, aby tam nebylo.

Daniela DRTINOVÁ: Co byste tam namaloval jiného?

František Ringo ČECH: No, opičku třeba nebo něco, co by mohli znásilnit líp.

Daniela DRTINOVÁ: To už právě je potom jedno. Na to se vás ptám, jestli není v tom právě jistý druh opovrhování? Vy říkáte, že to je legrace.

František Ringo ČECH: Ne, vůbec ne, vůbec ne. Já mám spoustu přátel, kteří nejsou ani Slovani, ani bílý rasy, jsou to kultivovaný, vzdělaný lidi, který prostě zastávaj prostě… jsou to vědci a není důvod k rasismu. Fakt je, že každá rasa má jiný zvyky a jiný způsoby života, to je třeba respektovat, ale všechny jsou si stejně rovný.

Daniela DRTINOVÁ: Dobře, ale pokud se podíváme na vaše obrazy, tak je potřeba vidět migranty v těch starých otřepaných rasistických stereotypech?

František Ringo ČECH: Já vidím migranty tak, jak jsou.

Daniela DRTINOVÁ: No tak na tom obraze jsou černé opice…

František Ringo ČECH: Vždyť na těch lodích dělají to… Na koho dělají tu Viktorku? Nad kým vyhráli? To je taky přece příměr. Všichni na těch člunech dělají, ty mladý, zdravý kluci v těch adidaskách, nikách s těma drahýma mobilama dělaj Viktorku, já si furt říkám…

Daniela DRTINOVÁ: Dobře, ale ta motivace může být jiná, že překonali moře, že se konečně dostali ke svobodě, nemůžeme vědět, co přesně si myslí.

František Ringo ČECH: Vy jim nadržujete. To…

Daniela DRTINOVÁ: Ne, já vůbec nikomu nenadržuju, jen jsme tady, vedeme spolu rozhovor, dialog o vašich obrazech, tak se ptám.

František Ringo ČECH: Rasismus ne, já jsem na to velmi citlivej, protože naše média se chovají trestuhodně v týhle situaci a vrhají se jak, to jsou jak zuřiví psi na každýho, kdo jen projeví trošku jinej názor. Já mám obavy, já nejsem plnej nenávisti, mám oprávněný obavy.

Daniela DRTINOVÁ: Dobře, ale znovu se ptám, jestli je opravdu nutné ztvárňovat na vašich obrazech migranty v těch takových těch otřepaných stereotypech jako černé opice na stromech a pod stromy a znásilňující bílé ženy?

František Ringo ČECH: Oni nejsou jako opice, oni, to jsou docela hezký černoši. No a chytají bílý holky. No, oni to dělaj přece. Akorát vy o tom moc nevíte, nebo to nesmíte říct.

Daniela DRTINOVÁ: No tak samozřejmě teď na Silvestra se hovořilo o tom skandálu osahávacím, ale přece nikdo hromadně v Evropě neznásilňuje bílé ženy, a natož štěňátka dalmatina Turwa Toweri.

František Ringo ČECH: Štěňátko přemaluju a budou znásilňovat. Co mají dělat, vždyť jsou to kluci plný energie. Tyhle ty mají spoustu energie, jsou plný života…

Daniela DRTINOVÁ: Proč by ale měli znásilňovat, přece si mohou svůj sexuální pud vybít legálním způsobem.

František Ringo ČECH: Jak, jak? Že se seznámí na tancovačce s českým děvčetem?

Daniela DRTINOVÁ: No já jim radit nebudu, nevím. Ale každopádně si…

František Ringo ČECH: No já taky ne.

Daniela DRTINOVÁ: ...nemyslím, že by to muselo vést touto cestou.

František Ringo ČECH: Ukázali nám, jak to řešej, už nám ukázali. Byly to malé ukázky, řekněme tomu fragmenty, a to ještě toho spoustu nevíme. Protože děvčata, co se dala… Fakt je, že je pokárala německá politička nějaká, že je to vlastně jejich vina, že neměly chodit ven. To je hezká rada.

Daniela DRTINOVÁ: Tohle není rasismus, pane Čechu?

František Ringo ČECH: To, že jim radila, aby nechodily ven?

Daniela DRTINOVÁ: Myslím to, co říkáte, to říkáte vy.

František Ringo ČECH: Ne, znovu se ohrazuji, nejsem rasista, v žádném případě. Jsem, jsem rozzuřený stařec.

Daniela DRTINOVÁ: Rozzuřený na co?

František Ringo ČECH: Na celkovou situaci. Vadí mi ta bezmoc, že nemůžu nic dělat, jenom malovat obrazy. To je všechno, co můžu. Je to málo a ještě já vás trochu podezírám, že se vám ten obraz líbil. Ale nemůžete říct určitě…

Daniela DRTINOVÁ: Proč myslíte?

František Ringo ČECH: Že by vás Sobotka roztrhal na kusy.

Daniela DRTINOVÁ: Sobotka nade mnou nemá žádnou moc.

František Ringo ČECH: Ale má.

Daniela DRTINOVÁ: Proč myslíte, že se mi ten obraz líbil?

František Ringo ČECH: Já vím, že je schovanej někde támhle za sloupem a poslouchá nás. Říká, jestli ta Drtinová udělá chybu, tak letí.

Daniela DRTINOVÁ: Co byste chtěl dělat, a nemůžete?

František Ringo ČECH: Já bych chtěl, já myslím, že by se měla, já mám takový představy, jak by se dala situace zachránit. Všeobecná vojenská povinnost, držet se Británie, držet se Angličanů. Vždycky se držet Angličanů, nenechat v tom Slováky a trošku tu, tu visegrádskou čtyřku zpevnit, pokud to jde. Ono zpevňovat politiky je velmi problematický. Já si myslím, měla by vzniknout domobrana, měli by vyzbrojit hasiče. Oni tam mají ty stříkačky, ať jim tam dají lehký kulomety, zase je to uměleckej příměr, ne abyste se mě chytla, mluvíte s komikem, takže to berte na vědomí, ale napůl to myslím vážně.

Daniela DRTINOVÁ: Pane Čechu, je to dobrý byznys, prodávají se vaše obrazy s touhle tématikou?

František Ringo ČECH: No, já jsem se nechtěl tím podbídnout, já, ze mě to vytrysklo, protože, jak říkám, víc toho dělat nemůžu…

Daniela DRTINOVÁ: Je to dobrý byznys?

František Ringo ČECH: Co je dneska dobrý byznys?

Daniela DRTINOVÁ: Jestli se prodávají ty obrazy?

František Ringo ČECH: Prodá…, mohly by se prodávat líp, víc. Já jsem, já jsem zpomalil pracovně, protože je mi 72, klepou se mi ruce. Dneska maluju obraz dvakrát tak dlouho jako předtím. No, ale když se objeví zákazník, vždycky mám radost.

Daniela DRTINOVÁ: Má pan prezident váš obraz?

František Ringo ČECH: Ano, Miloš dostal obraz, namaloval jsem mu portrét a vytkl mi, že má hodně vlasů na tom portrétu.

Daniela DRTINOVÁ: Jakože jich má míň ve skutečnosti?

František Ringo ČECH: Že jich má míň, ano, než já jsem mu…

Daniela DRTINOVÁ: Že jste mu pomohl?

František Ringo ČECH: ...trošku jsem mu nadržoval s těma vlasama.

Daniela DRTINOVÁ: A co ta Lekce němčiny pro uprchlíky, už má kupce?

František Ringo ČECH: Ano, myslím, že jo. Slovák jí koupil z Bratislavy.

Daniela DRTINOVÁ: A můžete naznačit cenu? Jako, když jsme se bavili o tom, jestli je to dobrý byznys.

František Ringo ČECH: Kolem dvaceti tisíc.

Daniela DRTINOVÁ: Je to dobrý byznys, nebo ne?

František Ringo ČECH: Když si dělám to, maluju to deset dní, tak si to vydělte. Dělal jsem si takovej průměr, jsem placenej jako, jako špičkovej instalatér, hodně oblíbenej.

Daniela DRTINOVÁ: No a to jste říkal Českému rozhlasu, že jste měl vždycky z kreslení čtyřku. Takže ve vašem případě je to možná dobrý byznys.

František Ringo ČECH: Ano, já jsem naivní umělec. Já jsem naivní umělec, ale přesto se za malíře považuju, protože napadl mě někdo, myslím, že malíř Rohn, že nejsem malíř. Mýlí se. Já jsem malíř špatnej, možná lidovej, jsem naivista, ale malíř jsem. Stejně jako ochotníci jsou taky herci. Neuměj moc hrát, milujou divadlo, hrajou ho a nikdy bych neřekl, že nejsou herci.

Daniela DRTINOVÁ: Tak pojďme vážněji. Pokud jde o vaše díla, tak skutečně možná je na místě mluvit o nějaké důstojnosti. Labelo BiggBoss, skupina raperů apelují na důstojnost, odmítají vlastně jakoukoli formu paušalizace, etnickou, rasovou a náboženskou. Vaše díla nepodporují takovou paušalizaci a třeba i nerozdmýchávají dál tu nenávist ve společnosti?

František Ringo ČECH: Já bych nechtěl rozdmýchávat, já bych chtěl varovat, upozorňovat, zviditelnit. To dělali, mně je bližší Chelčický než bojovník s mečem v ruce, ale musím, já nemůžu mlčet. Já prostě tak mám obrazy, mají velkou, hodně se mezi lidma o nich ví, lidi je znají, tak…

Daniela DRTINOVÁ: Přemýšlíte nad tím, co tím dílem můžete ve společnosti vyvolat, a že vlastně můžete podporovat tu nenávist, anebo je vám to jedno?

František Ringo ČECH: Ne, ne, ne, sleduju jenom zábavu a legraci. Mně představa, jak je chytaj na stromech a stahujou je ty pracovníci, který to myslejí tak dobře, tam ten osten byl namířenej spíš na ty děvčata než na ty uprchlíky. To jsou, já jim říkám dobroserové a eurohujeři.

Daniela DRTINOVÁ: Ptala jsem se vás na to, jestli se zamýšlíte nad tím, když tvoříte svá díla…

František Ringo ČECH: Ano.

Daniela DRTINOVÁ: A doprovázíte je těmi texty, které jsme si před chvílí přečetli, jestli přemýšlíte nad tím, že to může vyvolat negativní emoci a nejen legraci v té společnosti?

František Ringo ČECH: Jak? Řekněte mi, jak taková negativní emoce by vypadala?

Daniela DRTINOVÁ: Může to být nenávist, může to být posilování strachu, může to být vztek na uprchlíky.

František Ringo ČECH: No, ono to tady je. Lidi cítěj bezmoc.

Daniela DRTINOVÁ: A těmi vašimi obrazy to můžete posilovat.

František Ringo ČECH: Lidi se cítěj ohrožený, opuštěný, zrazený, bezmocný. Já jsem nedávno zaregistroval, potěšilo mě to, že my máme poměrně velmi silnou složku vojáků v záloze. To je naše rozpuštěná armáda, to jsou zdatný padesátníci, šedesátníci, ti jsou velmi neklidní a vojáci vždycky první vycítěj nebezpečí.

Daniela DRTINOVÁ: Vy jste mi z toho utekl z té otázky, pane Čechu. Jestli přemýšlíte vy sám nad tím, že vaše díla, která mají takovou antiuprchlickou, řekněme, tématiku, že mohou vzbuzovat dál nenávist v české společnosti a rozdmýchávat ji, anebo jestli je vám to jedno?

František Ringo ČECH: Není mi to jedno, chci to.

Daniela DRTINOVÁ: Vy to chcete rozdmýchávat?

František Ringo ČECH: Chci to, ale ne nenávist v české společnosti, já tím chci upozornit na to strašný nebezpečí, protože v novinách si to nepřečtete.

Daniela DRTINOVÁ: Dobře, ale třeba podle té skupiny raperů politici tu surovou hmotu nenávisti, a teď cituji ten label: "...tu surovou hmotu nenávisti manipulují a řídí za účelem nějak dosažení politických cílů, což se ale..."

František Ringo ČECH: Naši politici?

Daniela DRTINOVÁ: Naši politici, prezident Zeman je mezi nimi, také vlastně tu nenávist, ty spodní proudy, které jsou v české společnosti, nějakým způsobem svými výroky fokusuje, řídí a tím pádem rozdmýchává ještě víc tu nenávist. Když řeknete něco špatného o uprchlících, lidi si to přečtou, najednou na to…

František Ringo ČECH: Nepoužil bych slovo nenávist.

Daniela DRTINOVÁ: ...rozvzteklí se, rozzuří se a dál to vlastně míní vířit.

František Ringo ČECH: Není to nenávist, je to prostě strach…

Daniela DRTINOVÁ: To, co čtete třeba na sociálních sítích?

František Ringo ČECH: ...obavy, ostražitost, neklid, pocit nebezpečí, pocit ohrožení oprávněnej. To uvidíte teprve.

Daniela DRTINOVÁ: Nemá politik spíš zklidňovat?

František Ringo ČECH: Ne, ne, takhle ne. Něco jinýho je zklidňovat a něco jinýho je lhát. Prostě já jsem alergickej, před čtyřmi lety se objevila zpráva, která mě zaujala od nějakýho vysokýho komisaře, že se Evropa musí připravit na pět milionů muslimských imigrantů. Jak na to tenkrát přišli už před těma čtyřmi lety? Není to tak, jak říkal Miloš Zeman, že to je invaze, plánovaná a řízená invaze?

Daniela DRTINOVÁ: Podle vás to někdo řídí?

František Ringo ČECH: Ano, samozřejmě, vždyť…

Daniela DRTINOVÁ: Kdo?

František Ringo ČECH: ...dokonce v Český televizi jeden bývalý europoslanec, já teď si nevzpomenu jeho jméno, dokonce jmenoval ty lidi, který, který jeden Eritrejec, jeden Syřan, říděj ty, vydělávaj na tom obrovský miliony eur.

Daniela DRTINOVÁ: Dobře, převaděčské gangy, tomu rozumím, mohou řídit svůj špinavý byznys. Ale jestli to někdo řídí z hlediska evropských struktur, z hlediska pronikání, a to, čemu vy říkáte invaze muslimů do Evropské unie?

František Ringo ČECH: Z evropských struktur ne, v Evropě jsou ti bambulové, co se těší na novou Evropu. Když náš europoslanec řekne, když vidí ty tisíce rozesmátých muslimských děvčat, už se nemůže dočkat na tu novou Evropu. Oni mají, to jsou vizionáři, není větší, nebezpečnější člověk, než je vizionář, který se vám pokouší vnutit nějakou novou vizi Evropy, ne bílí, ne černí, ale hnědý.

Daniela DRTINOVÁ: To, co vy tu říkáte, pane Čechu, nenese umělec stejně jako politik vlastně svým způsobem odpovědnost za to, jaké zlo se v té či oné společnosti vzmáhá? Vy mluvíte…

František Ringo ČECH: Ano, nenazývám to zlem.

Daniela DRTINOVÁ: ...o hnědé barvě a ta česká společnost hnědne.

František Ringo ČECH: Zlo přichází. Zlo přichází a společnost hnědne, ta společnost je vehnaná do tý situace tím, že nevidí zastání. Ty sliby politiků jsou jalový, já si furt myslím, že naši politikové v Bruselu klečej, že nestojej, jako klečeli předtím komunisti v Moskvě, tak naši klečej v Bruselu.

Daniela DRTINOVÁ: Pomůže tomu vaše práce, vaše dílo, vaše obrazy, vy přece taky tou svojí prací přispíváte k nějaké úrovni té veřejné debaty o migrantech a o tomto tématu? Pokud se budeme všichni sebenaštvávat, povede to k něčemu?

František Ringo ČECH: Sebenaštvávám se, no, já už jsem naštvanej, jestli to ještě jde, ale ano, chci to, chci burcovat, chci prostě upozornit lidi, aby viděli, že nás, jsme všichni, je nás 90 % obyvatel…

Daniela DRTINOVÁ: Dobře, ale k čemu to povede, pokud se bude dál přilévat…

František Ringo ČECH: To mi nemůžeme ovlivnit.

Daniela DRTINOVÁ: ...olej do ohně té české nenávisti strachu, vzteku, které jen kvetou?

František Ringo ČECH: A k čemu to nepovede? Když bysme zůstali lhostejní a teda otevřeli jsme hranice, jistě jste dneska četla o tom táboře v Calais, kde fungujou mešity v první řadě, potom nemocnice, obchody, restaurace. Myslíte, že tam nemají zbraně? Všechno tam mají a bouchačky ne? Kalašnikovy tam nejsou?

Daniela DRTINOVÁ: Tak jsou to všechno naše dohady, nebyli jsme tam a nemáme o tom ani ověřené zprávy v tuto chvíli.

František Ringo ČECH: No, ale máme to, čemu se říká historická zkušenost.

Daniela DRTINOVÁ: Tu máme, ale tu máme taky třeba s nacismem a s holocaustem. Neobáváte se, že rozdmýchávání právě té nenávisti může vést k opakování i této historie?

František Ringo ČECH: Ne, ne, myslím, že ne. Všechno se dá zneužít, samozřejmě. Já myslím, že těm extremistům pravicovej nahrává právě ta bezzubost naší politiky, ta bezradnost, a to osočování každýho, kdo se jen trochu vzepře, kdo jen trochu řekne, že z něj… Vždyť dneska nemůžou lidi říct, že s něčím nesouhlasej, aniž by je okamžitě neoznačili za rasisty, fašisty, xenofóby. Ne, já jen říkám svůj názor a říkám ne, nechci je tu.

Daniela DRTINOVÁ: Jak to, že to tak ale není, přece výroky dneska v české společnosti jsou mnohem ostřejší, než byly. Dneska lidi řeknou věci, které by si dřív ani nepomysleli, ostatně i pan prezident tímto způsobem hovoří, nikdo ho necenzuruje. Přece ta politická korektnost tady není nijak výrazná v tuto chvíli, dneska každý říká, co chce.

František Ringo ČECH: Já myslím, že to tak není. Já myslím, že to tak není. Já to sleduju velmi pečlivě a...

Daniela DRTINOVÁ: Když si otevřete sociální sítě?

František Ringo ČECH: No, tak já si je neotvírám.

Daniela DRTINOVÁ: Tam to opravdu jede ve velkém.

František Ringo ČECH: Ale to vždycky, to, co jen o sobě si přečtete na sociálních sítích, to je, to přesně, to i prezident řekl, že to je žumpa. To, co tam, kam můžete ze sebe vylejt všechen hnus, kterej ve vás je, čili já to prostě radši nečtu, ale sdílím obavy se svými spoluobčany.

Daniela DRTINOVÁ: Je to váš boj proti establishmentu, takto byste to řekl?

František Ringo ČECH: Ne, ne, ne, ne, ne.

Daniela DRTINOVÁ: To ne.

František Ringo ČECH: Je to Ringo volá do zbraně! Zase příměr.

Daniela DRTINOVÁ: Já jsem se nad tím pokusila zamyslet, tak se radši zeptám vás, co tím myslíte "Ringo volá do zbraně!"

František Ringo ČECH: Měli bysme se připravit, to už jsem tu říkal. Obnovit armádu, budeme ji potřebovat. Naše armáda byla vždycky skvělá, málokdy jsme ji použili na vlastním území, ale je to prostě vojáky.

Daniela DRTINOVÁ: Pane Čechu, naše struktury, naše úřednické struktury, vojáci, bezpečnost zapudila veškeré uprchlíky z této země, v detencích je teď…

František Ringo ČECH: Oni tu ještě nejsou.

Daniela DRTINOVÁ: No právě, v detencích teď je 83 a počkejte, 21. 2. zadržela policie čtyři, opakuju, čtyři nelegály, dva byli z Alžírska a dva z Nigérie.

František Ringo ČECH: To je argument. Ano, já to znám a musím se tomu smát, protože co se stane…

Daniela DRTINOVÁ: To je realita, vždyť to žádný problém není.

František Ringo ČECH: Až přijde další milion, dva, příští rok, a oni se přelijou z Německa přes ty naše pohraniční hory, kam půjdou? Myslíte, že se vrátí do vlasti? Vždyť je doma nechtěj, nechtěj je. Ta vlna teprve přijde.

Daniela DRTINOVÁ: Takže těm, kteří potřebují pomoc i z hlediska nějakých nároků podle toho mezinárodního azylového řízení, ty byste nechal utopit, ať si dělají, co chtějí, ať zůstanou a nepomohl byste jim?

František Ringo ČECH: Vrátil bych je, zastavoval bych ty lodě a posílal bych je zpátky.

Daniela DRTINOVÁ: I ty, kteří tu pomoc skutečně potřebují?

František Ringo ČECH: Nepoznáte, kdo ji… Oni zahodili doklady, proč zahodili doklady?

Daniela DRTINOVÁ: Nechtějí je, ale přece v Sýrii civilisté umírají.

František Ringo ČECH: To vím, taky Sýrie není zrovna ten typickej příklad.

Daniela DRTINOVÁ: No dobře, ale ze Sýrie také přicházejí uprchlíci a vy říkáte, že je nerozlišíte a že byste je všechny vrátil.

František Ringo ČECH: Všechno bych vracel zpátky.

Daniela DRTINOVÁ: Takže i ty Syřany, ubožáky, kteří tam umírají?

František Ringo ČECH: I ty ubožáky, i ty ubožáky, otočit lodě a zpátky. Evropa na to nemá. Evropa je neuživí.

Daniela DRTINOVÁ: Nemá na to pomoct alespoň určitému procentu těch, kteří potřebují skutečně pomoct, aby nezemřeli?

František Ringo ČECH: Určitému procentu pomůže o tom nepochybuju, ale ty plný lodě zpátky.

Daniela DRTINOVÁ: Co když bychom jednou podobnou pomoc potřebovali my a vraceli by nás, asi ne po lodích, ale vraceli by nás zpátky, také nám pomohli, když jsme odcházeli.

František Ringo ČECH: My jsme ji potřebovali. Ale my jsme nepřicházeli jako nepřátelé. Oni nás přicházejí spasit. Oni nám přicházejí zvěstovat…

Daniela DRTINOVÁ: Jak to víme?

František Ringo ČECH: Vždyť to říkaj.

Daniela DRTINOVÁ: Že všichni přicházejí jako nepřátelé?

František Ringo ČECH: Je to jediný náboženství, který dovoluje zabíjet druhý, který k tomu dokonce vyzývá. Oni tvrdí, že ne, ale opak je pravdou. Já myslím, že přicházejí nepřátelé.

Daniela DRTINOVÁ: To už mohou být ideologické výklady toho náboženství, nemusí to být to náboženství, kdo tady dneska zná Korán a veškeré ty jejich náboženská pravidla před Mohamedem a po něm. Přece ti lidé, někteří z nich mohou utíkat naopak před těmi ideologickými výklady a před terorismem islámských skupin a podobně. Chtějí žít třeba jako my.

František Ringo ČECH: Chcete to vidět hodně kladně, já vám rozumím, ale já myslím, že budete velmi překvapená.

Daniela DRTINOVÁ: Pane Čechu, já jen aby bylo jasno. Já tady nezastávám žádné svoje názory, ale jen vám kladu otázky a konfrontuji vás tak, abych se dostala k vašim názorům a k vašim postojům. Jenom takto.

František Ringo ČECH: Já bych byl rád, kdyby z toho vyplynulo, že nejsem rasista, neodsuzuju a neopovrhuju nikým, ale cítím se ohroženej invazí, která do Evropy proudí.

Daniela DRTINOVÁ: Ještě jedna otázka, trochu odjinud. Jestli to není vlastně to, co děláte třeba vy, snadný běh naproti davu? Taky tedy možná byznys nebo obživa, jak jsme si řekli, když se tedy ty obrazy nějak prodávají. Prezidentovi Zemanovi ostatně taky roste podpora díky tomu populistickému postoji směrem k migrantům, aktuálně je to podle Sanep, rekordních 70 %. On sjednocuje, ale v té nenávisti, řekněme.

František Ringo ČECH: Já myslím, že mu stoupá podpora hlavně, že lidi vidí, že je to rozumnej politik. Jedinej, kterej říká věci tak, jak jsou, nebojí se je říct. Slyšela jste třeba a média mlčej, každej den si můžete přečíst urážky na, otevřete si internet, urážky prezidenta. Já myslím, že to jsou placený kliky, který musej každej den nakydat na prezidenta určitý množství hnoje. Slyšela jste jeho projev z Bratislavy? Nějaký média...

Daniela DRTINOVÁ: Četla jsem přepisy.

František Ringo ČECH: No, ale média přinesly ho, aby lidi… Lidem se líbí…

Daniela DRTINOVÁ: Tak některá ano, když chcete, tak si informace najdete. Na druhou stranu třeba podle STEMu 66 % lidí, tedy těch oslovených v tom průzkumu, podle nich nepřispěl ke zvýšení vážnosti prezidentského úřadu, pokud to tak je…

František Ringo ČECH: Ale to jsou kecy všechno.

Daniela DRTINOVÁ: ...tak možná potom z druhé strany právě sklidí…

František Ringo ČECH: Paní Drtinová, to jsou kecy. Do těch…

Daniela DRTINOVÁ: ...tu nálož hnoje, o které jste hovořil vy, nevím.

František Ringo ČECH: Eurohujeři a dobroserové se srazili do pevného šiku a Miloš je první na ráně. No, tak je to… Já myslím, že jsou buď dobře placený.

Daniela DRTINOVÁ: Prezident Zeman vede dlouhodobou prezidentskou…

František Ringo ČECH: Že máte červenou kartu taky doma…?

Daniela DRTINOVÁ: Ne, nemám, ani jsem nebyla. Já se opravdu snažím držet se neutrálně od veškerých těch politických ale i občanských postojů.

František Ringo ČECH: Až budu na Hradě, pochválím vás.

Daniela DRTINOVÁ: Ještě jedna věc. Prezident Zeman skutečně vede dlouhodobou prezidentskou kampaň dosti populistickou, pře se s premiérem, sprostě nadává. Je to fér, to, že vede tak dlouho tu prezidentskou kampaň, podle vás?

František Ringo ČECH: Chová se jako správnej politik. Kterej politik by nedělal, nedělal politickou kampaň? Miloš prostě, já mám pocit, že, že když budeme mít štěstí, že bude prezidentem i druhý funkční období.

Daniela DRTINOVÁ: Tak já vám děkuji za rozhovor. Na shledanou.

František Ringo ČECH: Miloši, držíme ti palec.

 
Následující videa