Schovávali ho ve skafandru. Byl to obrovský průšvih, říká expert o „pokladu“ z Měsíce

“Posádka Apolla 15 se rozhodla obejít NASA, na Měsíc je dopravit tajně a prodat bez jejich vědomí,” mluví filatelista David Kopřiva o unikátních dopisních obálkách, které se prolétly vesmírem. Před několika týdny sám jednu koupil. Jeho rukama ale prošly poklady jako legendární Modrý mauricius a vlastní i adresní štítek z Titaniku. Je filatelie byznys? A je dobré staré známky nevyhazovat?

Celý rozhovor si můžete pustit v úvodním videu nebo si ho poslechnout ve své oblíbené podcastové aplikaci. Jaká byla jeho hlavní témata?

00:08-09:59 Co všechno Kopřiva už jako dítě sbíral? Proč jsou obálky, které s posádkou Apolla 15 odcestovaly na Měsíc, tak velká sběratelská vzácnost? Nevadí Kopřivovi skandál, který je s těmito artefakty spojený? A jak se k obálce vůbec dostal?

09:59-18:51 Je filatelistická společnost uzavřená, nebo se do ní může dostat každý? Jak vypadalo vyjednávání ceny u Modrého mauricia? Bylo sbírání známek už od začátku investiční záležitostí a proč známky tak dobře navyšují svou hodnotu?

18:51-23:55 Kolik by na Modrém mauriciu vydělal jeho majitel dnes? Vybírá si prodejce kupce, kterému artefakt prodává? Má smysl prohrabávat stará rodinná alba, nebo je nalezení hodnotné známky spíše raritní? 

23:55-32:32 Jaká Kopřivova známka nese nejzajímavější příběh? Čím je zajímavý adresní štítek z Titaniku, jehož je Kopřiva vlastníkem? A kolik za něj zaplatil? A jak časté jsou prodeje falešných známek?

 
Následující videa