Stehlík: Rusové tu mají „hraniční kameny“. Sahá sem jejich sféra vlivu. Musí k zemi

"Lidé jsou najednou ochotni více mluvit o tom, že rok 1945 nebyl úplně bez poskvrny a děly se věci, které s osvobozením neměly vůbec nic společného. Některé informace se do veřejného prostoru tolik nedostávaly. Změnila to až agrese na Ukrajině," říká vojenský historik Eduard Stehlík. Jaké události z dob osvobození Československa Rudou armádou přehlížíme? A nevnímáme historii příliš jednotvárně?

Celý rozhovor si můžete pustit v úvodním videu nebo si ho poslechnout ve své oblíbené podcastové aplikaci. Jaká byla jeho hlavní témata?

0:34 - 3:31 Jakou roli dnes podle historika Eduarda Stehlíka hraje ve společnosti historie? Jaké momenty historici přepisují anebo spíše doplňují?

3:31 - 7:05 Proč se při debatě o osvobozování Československa opomíjejí brutální činy "osvoboditelských armád", jako například znásilňování žen. Je správné vůbec používat pojem "osvobození"?

7:05 - 12:50 Jak se po ruské invazi na Ukrajinu změnily připomínky 8. května a proč se tak stalo až po vypuknutí války?

12:50 - 14:52 O tom, jak bychom měli nakládat s ideologickými symboly moci ve veřejném prostoru.

14:52 - 20:00 Na jaké hrdiny zapomínáme nebo jsme úplně zapomněli?

20:00 - 24:00 Vidí Eduard Stehlík ze své pozice historika nějaké paralely mezi nacistickou agresí před druhou světovou válkou a během ní a ruskou agresí na Ukrajině?

24:00 - 27:45 Co si myslí o povaze českého národa? Je načase se zbavit mýtu o tom, že jsme jako národ ohnuli páteř?

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Následující videa