"Líp už jsme na tom byli." Ekonomka Matesová varuje před zhoršenými vyhlídkami

"Ve středoevropském kontextu jsme na tom, pokud jde o inflaci, opravdu velmi špatně. Na chvíli nás předstihlo jen Slovensko," konstatuje ekonomka Jana Matesová s tím, že Česko je sice z nejhoršího venku, ale dramatický pokles cen nás v dohledné době nečeká. Jak se tedy bude inflace dál vyvíjet? A co říká na plán Fialovy vlády na řešení ekonomických neduhů Česka?

Celý rozhovor si můžete pustit v úvodním videu nebo si ho poslechnout ve své oblíbené podcastové aplikaci. Jaká byla jeho hlavní témata?

0:40-4:05 Podle ekonomky Jany Matesové je Česko, co se inflace týče, z nejhoršího venku. Jak ale vidí cíl ČNB mít na příští rok inflaci na úrovni dvou procent? A dotkne se pokles inflace i cen potravin?

4:05-9:10 Dá se podle bývalé zástupkyně Česka u Světové banky Jany Matesové nějak vyčíslit, o kolik Češi a Češky za poslední roky vlivem inflace zchudli? Je někdo, kdo zdražování nepocítil, nebo mu dokonce inflace "hrála do karet"? A která z okolních zemí je na tom srovnatelně s Českem, co se týče cen potravin?

9:10-15:28 Ekonomickou situaci Česka považuje za špatnou více než polovina lidí, ukázal průzkum CVVM. O čem tohle číslo podle Matesové vypovídá? Jak hodnotí ekonomka poslední ekonomické kroky vlády v rámci přípravy konsolidačního balíčku?

15:28-21:50 Jádrem balíčku jsou škrty - je to podle Matesové jediná možná cesta? A proč Česko do budoucna nečekají úplně světlé vyhlídky?

21:50-25:17 Konsolidační balíček často dostává přívlastek asociální, jaké budou jeho dopady na domácnosti s nejnižšími příjmy?

25:17-30:26 Co podle Matesové ukázal poslední summit G20 v Indii? Co podle ní měly státy udělat už v loňském roce a proč se tak doteď nestalo?

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Následující videa