Inovátoři roku. České nápady a vynálezy, které bodují po celém světě

Hospodářské noviny
27. 4. 2022 15:43
Letošní žebříček nejzajímavějších českých inovátorů přinesl Speciál Hospodářských novin. Seznamte se s desítkou lidí a firem v Česku, kteří mají inovátorský nápad nebo už třeba díky němu dokonce mění svět k lepšímu.

Miroslav Feix (Armáda ČR)

Brigádní generál staví novou vojenskou jednotku, kterou s trochou nadsázky nazývá start-up v armádě. Stovky jeho lidí se starají o obranu země v informačním prostoru a zároveň o kybernetickou bezpečnost armády.

Sara Polak

Jak se něco nového šustne v oboru AI, tak si buďte jistí, že je Sara poblíž. Spoluzakládá "kluby", kde vznikají paralelní civilizace, vymýšlí, jak skrze technologie pomoci Ukrajině, a chystá se opět studovat na Oxfordu.

Michal Gloger (Mebster)

Jeho exoskelet Unilexa pomáhá lidem opět chodit a na rozdíl od zařízení ze zahraničí nestojí miliony. Na trhu je už druhá, chytřejší verze, se kterou plánují dobýt také Spojené státy.

Martin Rehák (Resistant AI)

Online podvodníci ho nesnáší - s pomocí umělé inteligence pomáhá bankám vyhledávat falešné účty a transakce. Nově spolupracuje i na odhalování pokusů o obcházení sankcí proti Rusku a oligarchům.

Daniel Kvak, Matěj Misař (Carebot)

Učí umělou inteligenci, aby pomáhala lékařům číst rentgenové snímky. Že to funguje, vyzkoušeli na covidových plicích, teď se přesnost jejich Carebota pohybuje mezi 98 a 99 procenty.

Markéta Pěchoučková (MPSV)

Boří obraz o státní správě jako nepružném molochu. Vyhledává inovativní projekty, které se věnují sociální pomoci a opravdu fungují. Těm pak rozděluje granty - zhruba miliardu za sedm let.

Martin Řípa, Jiří Dužár (Posedla)

Když se po cyklotúře nemohli pořádně posadit, začali vymýšlet, co s tím. Rozhodli se využít 3D tisk: zákazník si udělá přesný otisk pozadí, pošle fotku a domů dostane sedlo na míru.

Jakub Kapuš (Spacemanic)

Když bude někdo v Česku vypouštět družici, tak je dost velká šance, že bude pocházet od Spacemanicu. Další na řadě je Planetum 1, kterou v červnu vynese do vesmíru SpaceX Elona Muska.

Martin Kozel (Učitel naživo)

O potřebě proměnit české vzdělávání se mluví léta. Tým Učitele naživo se snaží zlepšováky přenést do praxe a pořádá speciální kurzy pro pedagogy. "Děti se mají do školy těšit, nejlepší cesta vede přes dobrého učitele," říká Kozel.

Hubert Palán, Daniel Hejl (Productboard)

Postavili Productboard - druhého českého jednorožce, tedy mladou firmu oceněnou investory na více než miliardu dolarů. Proto jsme z nich (a taky z Tomáše Čupra) vytáhli sedm tipů, jak uspět.

 
Následující videa