Touto rouškou vir jen tak nepronikne. Špičky nanotechnologií se opřely do výroby

Nanotechnologické firmy se rozhodly bojovat s nedostatkem ochranného zdravotnického materiálu v Česku. Od zítřka začnou společnosti Scimed Biotechnologies a InoCure vyrábět roušky s přidanými nanovlákny. Díky nim se sníží jejich propustnost pro vniknutí virů. Firmy plánují vyrobit až 150 kusů za hodinu. Vylepšené roušky budou dodávat primárně pražské Fakultní nemocnici Královské Vinohrady.

Nanotechnologické společnosti Scimed Biotechnologies a InoCure se běžně produkcí ochranných zdravotnických pomůcek nezabývají. V souvislosti s probíhající pandemií nového typu koronaviru se ale rozhodly pro výrobu roušek s nanovlákny. "Vycházíme ze stavu, že nedostatek ochranných prostředků je celkově alarmující," uvádí pro Aktuálně.cz Petr Rychmach, ředitel společnosti Scimed Biotechnologies.

Nanovlákenné roušky budou účinnější než ty běžné. "Nanovlákna mají menší póry a tím pádem zachytí mnohem menší částice," vysvětluje Matej Buzgo, vedoucí výzkumu společnosti InoCure.

Jejich funkčnost tak bude srovnatelná s respirátory nejvyšší kategorie FFP3. Jediným rozdílem, který neumožní u nanovlákenných roušek plnou ochranu, je možnost vniknutí vzduchu ze stran. "Každopádně na primární ochranu je to velká pomoc ve srovnání s tím, co je momentálně dostupné," dodává Buzgo.

Výroba roušek bude probíhat z větší části v prostorách společnosti InoCure. Jednu čtvrtinu ale plánují vyrábět přímo ve vinohradské nemocnici. Za hodinu chtějí vyprodukovat až 150 roušek. Za jeden den by tak nemocnice mohla získat až dva tisíce kusů.

"Toto množství by mělo pokrýt potřebu Fakultní nemocnice Královské Vinohrady," komentuje Buzgo. Podle Rychmacha je možné, že po domluvě s ministerstvem zdravotnictví budou roušky dodávat i jiným potřebným pracovištím. Vinohradské nemocnici by první nanovlákenné roušky měli dodat během zítřka.

Podívejte se na reportáž v úvodu článku.

 
Následující videa