Princ Charles promluvil o nákaze Covid-19: Je to zoufalý a stresující pocit

Britský princ Charles, který překonal koronavirovou infekci, ocenil nezištné pracovní nasazení zdravotníků. Země podle něj prožívá zvláštní a hrozivou dobu. Jedenasedmdesátiletý následník trůnu v pondělí opustil izolaci poté, co vykazoval jen "relativně mírné příznaky" nemoci COVID-19; jeho úřad oznámil, že se těší dobrému zdraví.

Británie je prakticky v karanténě. Stejně jako v mnoha dalších zemích lidé vycházejí z domu jen v nutných případech, například nakoupit jídlo.

Charles ve videovzkazu řekl, že ačkoli se zotavil, stále si drží společenský odstup a izoluje se. Jeho žena Camilla (72), která byla testována s negativním výsledkem, zůstává v karanténě.

"Všichni zjišťujeme, že toto je divná, frustrující a často hrozivá zkušenost, pokud nadále není možná přítomnost rodiny a přátel a normální struktury života byly náhle odstraněny," řekl princ.

"V tak bezprecedentní a zneklidňující době v našich životech moje žena a já myslíme zvláště na všechny ty, kteří přišli o své blízké za velmi obtížných a neobvyklých okolností, a na ty, kteří musí vydržet nemoc, izolaci a osamocení," řekl Charles ze své skotské rezidence.

Charlesova matka, královna Alžběta II. (93), je nyní spolu s manželem princem Philipem (98) na hradě Windsor západně od Londýna. Buckinghamský palác tvrdí, že se také těší dobrému zdraví.

Charles dnes ocenil lékaře, zdravotní sestry a další zdravotnický personál v přední linii. Podle něj jsou vystaveni enormní zátěži a riziku. Země je na jejich "naprostou, nezištnou oddanost službě" hrdá, zdůraznil. Ocenil také zaměstnance obchodů, kde udržují plné regály.

"Jako národ čelíme nesmírně náročné situaci a moc dobře si uvědomujeme, jak tato situace ohrožuje životní jistoty, firmy a blahobyt milionů našich spoluobčanů," řekl Charles. "Nikdo z nás nedokáže říct, kdy to skončí, ale jednou to skončí," dodal.

V Británii dál prudce narůstá počet obětí nemoci COVID-19, kterých už vláda eviduje 2352. Po úterním nárůstu bilance o 381 mrtvých dnes přišel nový rekord, když přibylo 563 úmrtí v nemocničním prostředí. Počet známých případů infekce pak za poslední 24hodinové období narostl o 4324 na celkových 29.474. I v tomto případě jde o největší denní růst.

 
Následující videa