Rusové mlží o jaderné havárii u Ňonoksy. Je to jako Černobyl, tvrdí místní

Na střelnici vojenského námořnictva u Severodvinska došlo loni 8. srpna k výbuchu, po kterém podle místních úřadů radiace krátce vzrostla až na šestnáctinásobek normálu. Při explozi zemřeli dva lidé z ministerstva obrany a pět odborníků ruské jaderné agentury Rosatom. U nedaleké vesnice Ňonoksa sílí obavy z radioaktivního záření, vyplývá z reportáže Rádia Svobodná Evropa.

Moskva dodnes podrobně nevysvětlila, co se stalo. Podle ministerstva obrany "při zkouškách reaktivního motoru na kapalné palivo došlo k výbuchu a požáru zařízení", podle Rosatomu o život přišli pracovníci, kteří "měli na starosti práce související s radioizotopovým zdrojem energie v raketě".

V západních médiích se objevily teorie, že u Severodvinska se možná testovala střela s jaderným pohonem, známá jako 9M730 Burevestnik (Buřňák), kterou NATO označuje jako SSC-X-9 Skyfall. Tuto verzi podpořil i americký prezident Donald Trump svými vyjádřeními na twitteru. Podle ruských expertů není vyloučeno, že se u Severodvinska pracovalo na nějaké budoucí zbrani.

Přečtěte si k tématu i loňský článek redaktora Ondřeje Soukupa.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Následující videa