Německo po útoku nožem vyslalo jasný signál. Dopad může mít na celou Evropu

Video Player is loading.
Aktuální čas 0:00
Duration 31:32
Načteno: 0.00%
Stream Type LIVE
Zbývající čas 31:32
 
1x
    • Kapitoly
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    • cze, selected

    Pořád se díváte?

    Zpět
    "Jedná se o kontroverzní a velmi závažný krok i z toho důvodu, že může mít dopad na celoevropskou azylovou politiku," říká analytička Institutu mezinárodních studií UK Zuzana Lizcová k tomu, že Německo v noci na pondělí kvůli nelegální migraci rozšířilo kontroly na svých hranicích. "Spolková vláda vyslala občanům jasný signál," dodává expertka k tomu, jak se rozhodla migrační problematiku řešit.

    Po Česku, Polsku, Švýcarsku a Rakousku přibyly začátkem tohoto týdne kontroly i na hranicích Německa s Belgií, Nizozemskem, Lucemburskem i Dánskem. Na francouzsko-německé hranici byly zavedeny dočasně kvůli olympiádě a následné paralympiádě, ale i tam se nejméně o půl roku prodlužují.

    "Německo se potýká s výzvami spojenými s migrací a integrací na několika úrovních. Nejčastěji se mluví o té bezpečnostní, ale jsou zde samozřejmě i velké výzvy v oblasti společenského života, ať už jde o školství, pracovní trh, nebo sociální systém," vypočítává Lizcová.

    Expertka potvrzuje, že snižující se ochotu společnosti přijímat migranty logicky ovlivňují také útoky jako ten, který se v srpnu odehrál v Solingenu, kde mladý Syřan zabil nožem tři lidi. Právě v reakci na něj se debata o zpřísnění migrační a azylové politiky znovu vyostřila. Podle Lizcové by ale situaci s nelegální migrací mohlo vedle hraničních kontrol přispět i důslednější vymáhání již existující legislativy.

    "Německo má už v současné době řadu zákonů, které lze uplatňovat, a pokud by byly uplatňovány důsledně, tak je možné například do značné míry řešit problém s tím, že v zemi pobývá řada lidí, kteří vlastně nemají oprávnění tam být," komentuje analytička.

    Lizcová zhodnocuje i úspěch krajní pravice v zemských volbách a to, jaký je její vliv na současné proměny migrační politiky. Upozorňuje, že nejde o politický proud, který by byl zastoupený pouze v některých oblastech Německa, ale má své místo i v západních spolkových zemích.

    Alarmující je ale podle ní fakt, jak silnou podporu mají strany jako Alternativa pro Německo (AfD) nebo Aliance Sahry Wagenknechtové mezi mladými například v Durynsku.

    "Migrace je stěžejním tématem, na kterém AfD vyrostla. Teď se hodně řeší, jakým způsobem postupovat a zda se ostatní strany k migrační problematice přiblíží a Alianci pro Německo to ubere voliče, nebo jí to naopak poskytne relevanci ve veřejném prostoru. Takže to je docela velké," dodává analytička.

    Celý rozhovor si můžete pustit v úvodním videu nebo si ho poslechnout ve své oblíbené podcastové aplikaci. Jaká byla jeho hlavní témata?

    00:08-07:58 Jak tvrdý zlom se v německé politice odehrál? Proč se Německo rozhodlo kontrolovat hranice? Z jakých stran tlak na omezení počtu migrantů přichází? Jak se mohou projevit zesílené kontroly? A jak může okolní země nová migrační politika ovlivnit? 

    07:58-15:05 Snaží se Německo odradit další příchozí od vstupu do země? Podařilo se většině příchozích integrovat do německé společnosti? Jak je na tom nyní Německo s bezpečností? A jak velký nápor je množství migrantů pro německou administrativu? 

    15:05-21:37 Má Německo dobře nastavenou migrační politiku? Jsou tvrdší rozhodnutí spolkové vlády reakcí na politický debakl? Je krajně pravicové smýšlení pro některé regiony historicky bližší? Jaká témata jsou pro příznivce AfD zásadní? A mohou ostatní strany AfD ignorovat?

    21:37-27:33 Proč se většina východních Němců cítí být občany druhé kategorie? Z jakého důvodu jsou ve východním Německu populární alternativní strany? Jsou obě části Německa opravdu tak odlišné? A co koalice Olafa Scholze podcenila?

    27:33-31:32 Hrozí Olafu Scholzovi politický pád? Jak se daří kormidlovat Německo po odchodu Angely Merkelové? Jak je na tom Německo v Evropské unii? A jak by Zuzana Lizcová shrnula éru vládnutí kancléře Scholze?

     
    ID
    Ivan Denkpřed 7 měsíci

    Problémem při pokusech o symbiózu muslimského, částečně i budhistického světa, je geneticky, následně generačné daný rozdíl v pohledu na svět, na priority v životě člověka a v jeho zařazení do systému univerza. Je to nesloučitelné, nespojitelné a proto to v evropské a anglosaské společnosti nefunguje. Dálný Východ a Azie celá, chápou svět jiným uchopením víry v něco, v někoho, jiný názor na úděl, který jedinec musí prožít na cesté od zrodu až po skon. A tzv. západní politici, evropští, tak i kontinentální, toto už roky rokoucí tvrdohlavě nerespektují a ne a ne pochopit. Potom se budou do nekonečna potkávat s nenávistí a odmítáním. Např. v Afganistaně pokus o naistalování demokr. systému selhal, protože Afgánů se nikdo neptal, jestli to chějí.... a oni to nechtěli, nepotřebovali. Měli a mají svůj, jiný pohled na lidský úděl v tomto společném světě. Platí to i pro nás. Není problém v rozdílné filozofii a víře, Ten je v tom, že nejsou ty rozdíly kompatibilné.

    MS
    Milan Stejskalpřed 7 měsíci

    Lepší pozdě nežli později

    ŠZ
    Štěpán Zemekpřed 7 měsíci

    To není žádný signál, ale divadlo pro občany. Německou vládu vyděsila možnost vítězství AFD v dalších volbách v Braniborsku a ne vražedné útoky muslimů. Zrovna ministryně vnitra, která teď nařídila střežit hranice, dosud jakékoli střežení tvrdě odmítala s odkazy na lidská práva uprchlíků. Ta expertka je trochu mimo v definici důvodů.

    Následující videa