Češi vyhráli zlato s autonomními drony. Museli s nimi hasit oheň nebo praskat balónky

České vysoké učení technické
26. 2. 2020 18:15
Čeští vědci získali zlatou medaili na mezinárodní soutěži dronů ve Spojených arabských emirátech. Tým z Elektrotechnické fakulty Českého vysokého učení technického také získal první a druhé místo ve dvou dílčích disciplínách. Drony musely například hasit oheň, likvidovat balónky nebo stavět zeď z kostek.

Mezinárodní robotická soutěž Mohamed Bin Zayed International Robotics Challenge se skládala z několika disciplín. V první z nich musely drony najít a likvidovat balónky umístěné ve vzduchu. Druhý úkol spočíval v sebrání barevných cihel a postavení zdi. Třetí disciplínou bylo hašení ohně právě pomocí bezpilotních letounů a pozemních robotů.

Na konci turnaje pak účastníky čekala závěrečná disciplína, která kombinovala všechny předešlé úkoly. Právě v ní získali čeští technici z ČVUT ve spolupráci s americkými výzkumníky zlatou medaili a obhájili tak vítězství z roku 2017.

Vědci odjeli testovat stroje už v lednu, aby si zvykli na odlišné podmínky ve Spojených arabských emirátech. Za vítězství v jedné z dílčích disciplín získali odměnu 250 tisíc dolarů (asi 5,8 milionu korun). Odměnu za vítězství v závěrečné disciplíně se mezinárodní porota rozhodla letos neudělit.

 
Následující videa