Drony na stavbě zvládnou dříve netušené věci. Používají se na dálnicích i železnicích

Nejmodernější drony pronikají i do stavebních prací. Díky stále se zdokonalujícímu softwaru ulehčují práci inženýrům a nahrazují složité pracovní procesy. A už zdaleka nejde jen o mapování terénu. Díky komplexním 3D modelům dokážou drony např. spočítat objemy na stavbách zemních prací.

"Drony používáme jednak na dopravní stavby - létáme obchvat Církvic, Mělníku a Brandýse nad Labem. Používáme je také u stavby železniční tratě Dětmarovice nebo na pozemní stavby - aktuálně v Brně, při stavbě Paláce Trnitá," vypočítává projekty BIM koordinátor firmy STRABAG Tomáš Hladina.

Firma STRABAG dříve tyto práce dělala klasickými geodetickými metodami pomocí totálních stanic a GPS. "Pomocí dronů jsme tyto práce výrazně zefektivnili. Jsme schopni tuto stavbu o délce čtyř kilometrů 'nalétnout' během jednoho dne. Už druhý den výsledek vidí stavbyvedoucí v online softwaru a může s tím dál pracovat. Pomocí starší metody by to celé trvalo nejméně týden."

Podívejte se na reportáž v úvodu článku, v níž expert firmy DJI TELINK vysvětluje i další použití bezpilotních strojů ve stavebnictví.

 
Následující videa