Smutný hit internetu. Kanadský premiér 21 vteřin mlčel po dotazu na Trumpa

Na jednadvacet vteřin se odmlčel kanadský premiér Justin Trudeau na tiskové konferenci poté, co ho jeden z novinářů požádal o komentář k situaci v USA. Po soustředěném pohledu do kamery nakonec předseda vlády řekl, že Kanada s hrůzou a úžasem sleduje dění ve Spojených státech, kde propukly po smrti zatýkaného černocha rozsáhlé nepokoje.

Amerického prezidenta Donalda Trumpa ale Trudeau přímo nekritizoval, informovala dnes stanice CBC News.

"Všichni s hrůzou a úžasem sledujeme to, co se děje ve Spojených státech," uvedl Trudeau. Odpovědi na dotaz jednoho z novinářů ale předcházelo 21 vteřin mlčení.

Předseda kanadské vlády po položené otázce nejprve jen soustředěně hleděl do kamery, poté se několikrát nadechl, jako by chtěl něco říci, a až poté odpověděl. Amerického prezidenta Trudeau ve svém komentáři nijak nezmínil. "Je čas naslouchat," řekl a dodal, že i Kanaďané mají problémy s diskriminací na základě barvy pleti. "V Kanadě existuje systematická diskriminace," zdůraznil premiér.

Na dodatečnou otázku, proč se tak brání komentovat Trumpovo jednání, Trudeau odpověděl, že je kanadským premiérem a jeho úkolem je bránit zájmy Kanaďanů.

Video se rychle stalo fenoménem hlavně na zpravodajských serverech v anglicky mluvících zemích.

Agentura Reuters připomněla, že Trudeau dlouhodobě bojuje proti rasové diskriminaci. Jeho předvolební kampaň v loňském roce nicméně poznamenala kauza kolem fotografií z mládí, na kterých je nynější premiér zachycený na večírku se začerněným obličejem. Trudeau se tehdy omluvil s tím, že ačkoli tehdy to tak nechápal, dnes může být jeho počínání považováno za rasismus.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Následující videa