Takto Německo účtuje s jadernou energii. Utajený odstřel chladících věží zaujal svět

Němečtí inženýři ve čtvrtek po šesté hodině ráno řízeně zdemolovali dvě chladící věže jaderné elektrárny Philippsburg. Přesný čas úřady nezveřejnily, aby se v době pandemie nescházeli lidé. Podívejte se ve videu na to, jak demolice probíhala.

Německo jadernou elektrárnu ve Philippsburgu v jižní spolkové zemi Bádensko-Württembersko trvale odpojilo s koncem roku 2019.

Odstřelem chladících věží demolice ani zdaleka nekončí. Elektrárnu, která kryla energetickou potřebu Bádenska-Württemberska z jedné šestiny, čekají složité procesy, jejichž ukončení bude trvat až 15 let. Některé části zařízení mohou být recyklovány, radioaktivní materiál ale musí být po tisíce let bezpečně uskladněn.

Vláda kancléřky Angely Merkelové se po jaderné katastrofě v japonské Fukušimě v roce 2011 rozhodla, že Německo opustí jadernou energetiku do roku 2022.

V letošním roce nebude v Německu odstavena žádná jaderná elektrárna, v roce 2021 se počítá s odpojením jaderných komplexů Gundremmingen v Bavorsku, Grohnde v Dolním Sasku a Brokdorf ve Šlesvicku-Holštýnsku a v roce 2022 s uzavřením elektráren Emsland v Dolním Sasku, Isar v Bavorsku a Neckarwestheim v Bádensku-Württembersku.

 
Následující videa