Start hospod ukázal rizika rozvolnění. Je to ode zdi ke zdi, varuje epidemiolog

S další vlnou uvolnění koronavirových opatření přišlo v pondělí i otevření oblíbených zahrádek. Ve slavné pražské hospodě U Pinkasů na něj pozvali štamgasty i novináře. Záběry z akce ukazují mezery v chování návštěvníků i obsluhy, tvrdí epidemiolog IKEM Petr Smejkal.

Podle Smejkala zůstává v tuto chvíli rizikové shlukování většího množství lidí ve stísněném prostoru. I to se při znovuotevření venkovního prostoru restaurace stalo. "Nejde vzít jen jedno opatření, v tomto případě roušku, a na ostatní nebrat zřetel. Nejdůležitější jsou právě alespoň metr a půl dlouhé rozestupy. Lidé by je měli dodržovat zvlášť na těchto místech," upozorňuje lékař.

Ani samotné nošení roušek přitom zdaleka nebylo ukázkové. Návštěvníci je měli často sundané a navlhnuté, po pití piva si je neměnili, ale rovnou je nasazovali zpět.

"Ukazuje se, že když lidi měli nařízeno dodržovat pravidla, tak se vyděsili a byli opatrní. Ale teď se všichni utrhnou z řetězu," obává se Smejkal. "Nelze si v tuto chvíli vzít jen jedno opatření. Nelze zapomenout na mytí rukou a na udržování rozestupů," tvrdí Smejkal. Podle něj je potřeba ještě minimálně několik týdnů vydržet a dodržovat přísná hygienická pravidla. Minimálně do doby, než se potvrdí, že je epidemie skutečně na ústupu.

Možnou inspiraci Smejkal vidí ve švédském modelu. Severská země vsadila na obecně mírnější restrikce, třeba v pohostinství ale vyžaduje přísnější pravidla. U jednoho stolu nesmí sedět více jak tři lidé, zakázaná je i obsluha u baru. Pro srovnání: v Česku u jednoho stolu může sedět 10 lidí, obsluha u baru je povolená.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Následující videa