Ve stínu brexitu. Propuštění džihádisté útočí, dalších 14 má být brzy na svobodě

Velká Británie chce zamezit předčasnému propouštění vězňů odsouzených za terorismus. Za poslední dva měsíce totiž došlo k dvěma útokům, které měli na svědomí právě vězni, kteří si odpykali jen část svého trestu. V obou případech jde o zradikalizované islamisty.

Britský deník The Daily Telegraph upozorňuje na to, že v příštích týdnech a měsících se má na svobodu dostat minimálně 14 lidí, kteří byli odsouzeni za činy související s terorismem.

Vláda premiéra Borise Johnsona chce ve zrychleném režimu přijmout legislativu, která zamezí předčasnému propouštění ještě před tím, než se na svobodu dostane další radikál. Čas přitom běží, podle televize BBC má věznici už na konci února opustit po uplynutí poloviny trestu Mohammed Zahir Khan.

"Předložíme zákon, který by ukončil systém automatického předčasného propuštění. Potíž ale je, jak jej aplikovat zpětně na skupinu lidí, kteří na něj nyní mají nárok," řekl Johnson v pondělí. Problémy s právním výkladem zákona připouští i ministr spravedlnosti Robert Buckland. Novely se ale zároveň zastává s tím, že ochrana veřejnosti je primárním úkolem vlády.

Podle Johnsona je nutné, aby se vláda nyní zaměřila na zacházení s odsouzenými za terorismus."Problém, který máme s převýchovou a rehabilitací lidí, kteří podlehnou islamismu, je ten, že jde o převelice obtížný a tvrdý úkol a může se to sice povést, ale těch úsěšných příkladů je velice málo, což musíme upřímně přiznat," řekl premiér.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Následující videa