Vědkyně: Lidstvo čelí epidemii stresu. "Obnošuje" organismus a může za fatální chyby

Rychlejší tempo, mnoho stimulů a nároků. Podle vědkyně Lucie Ráčkové se stres v dnešní době dotýká úplně každého a má dopad na naše zdraví. "Lidská chyba způsobená stresem je činitelem různých nehod, které mohou mít dramatické dopady," říká expertka, která se ho rozhodla zkoumat například na Antarktidě. Jak se na takovém místě se stresem srovnat a pod jak velkým tlakem jsou například astronauti?

Celý rozhovor si můžete pustit v úvodním videu nebo si ho poslechnout ve své oblíbené podcastové aplikaci. Jaká byla jeho hlavní témata?

00:08-05:48 Co antropoložku Lucii Ráčkovou na životě člověka a lidské existenci fascinuje nejvíc a v čem jsou psychologické a biologické aspekty člověka a jejich souhra ještě neprobádané? Co člověk musí podstoupit, aby ostatní přesvědčil o smysluplnosti vlastního výzkumu, a jak je na tom lidstvo se stresem?

05:48-10:48 Co Ráčkové její mise na Antarktidě o stresu v těle člověka prozradila a v čem měla posádka této expedice štěstí? Co míru stresu u účastníků výzkumu na Antarktidě snižovalo a co tento výzkum prozradil o lidské civilizaci? 

10:48-17:43 Jak velké adaptace na stres je člověk schopen a k čemu se dá měření stresu využít? Co vše o stresu a jeho vlivu na člověka vědci ještě nevědí a jak se na cvičných misích simulují reálné podmínky vesmíru, prostředí raketoplánu nebo vesmírné stanice?

17:43-25:21 Jaký vliv na psychiku i fyzično by měl několikaměsíční let na Mars a je Antarktida vhodným místem na realizaci cvičných misí? Kdy je pravděpodobné, že se lidstvo dostane na Mars, a jak náročnou zkoušku pro účast ve cvičné misi je potřeba podstoupit?

25:21-32:26 Co je největší nepřítel vesmírné mise a přála by si Ráčková trénovat astronauty? Jak výzkumnice hodnotí účast v popularizačním projektu Starlight education a jak ji ovlivnila setkání s legendami astronautiky?

 
Následující videa