Klasická hudba má obrovské "koule" a nikdo v ní gender neřeší, popisuje dirigentka

"Myslím, že je nešťastné, když se žena dirigentka snaží stylizovat do muže. My tomu svou ženskou energií můžeme dát třeba větší vřelost, něžnost nebo eleganci, ale vůbec tím nemyslím, že mužské nebo ženské dirigování je lepší," míní dirigentka Státní opery v Praze Anna Novotná Pešková. Jakou pozici mají ženy ve světě klasiky? A jak klasickou hudbu více zpopularizovat i mezi mladými?

Celý rozhovor si můžete pustit v úvodním videu nebo si ho poslechnout ve své oblíbené podcastové aplikaci. Jaká byla jeho hlavní témata?

0:37-4:11 Proč by podle dirigentky Anny Novotné-Peškové měli lidé poslouchat vážnou hudbu i dnes, proč se jí nelíbí to označení "vážná" a kde vidí cestu, jak tenhle svět představit mladým divákům a posluchačům.

4:11-8:20 Umí moderní česká hudba oživovat české velikány klasické hudby? Jak veřejnosti vysvětlovat, že vznik nové koncertní budovy filharmonie má smysl a jestli se dá klasickou hudbou uživit.

8:20-13:54 V minulosti bylo dirigentství považováno za ryze mužskou profesi - proměňuje se to, nebo je žena-dirigentka stále spíše výnimka? Je v něčem ženské dirigování jiné?

13:54-16:45 Stane se dirigentce Novotné-Peškové někdy to, že jí hudba úplně pohltí a chce se jí třeba chce plakat? Nakolik vnímá emoce z publika a z orchestru?

16:45-18:22 Co je její největší dirigentská výzva nebo sen?

 
Následující videa