"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací

"Demokracie je v ohrožení permanentně a v těžkých dobách zvlášť. Vždy záleží, kolik máte lidí demokraticky smýšlejících a u nás je tato vrstva pořád ještě dosti tenká," říká bývalý politik a filozof Daniel Kroupa ke stavu dnešní společnosti. Co ji ohrožuje nejvíce? Kam může vést popírání historie? A jak se daří společnost kultivovat dnešním politikům, ať už ve vládních nebo opozičních lavicích?

Celý rozhovor si můžete pustit v úvodním videu nebo si ho poslechnout ve své oblíbené podcastové aplikaci. Jaká byla jeho hlavní témata?

0:26-2:29 Jakou paměť má podle filozofa Daniela Kroupy český národ? Na co Češi rádi a rychle zapomínají a co si naopak rádi připomínají?

2:29-5:05 Co jsou nejzásadnější historické zlomy, které ovlivnily českou národní hrdost na léta dopředu? Relativizuje se podle něj pohled na dobro a zlo před rokem 1989?

5:05-8:40 Proč je podle Kroupy demokracie v ohrožení permanentně a jak moc jí škodí rozdělená společnost? Čím to je, že se nedokážeme dohodnout ani na základních hodnotách?

8:40-12:27 Proč někteří lidé relativizují historii? Co táhlo Čechy a Slováky pod "sovětský plášť" a proč si i po více než třech dekádách do vysokých funkcí volíme bývalé komunisty?

12:27-14:09 O relativizaci historie v současné eskalaci izraelsko-palestinského konfliktu, vzestupu antisemitismu a popírání holokaustu. 

14:09-19:46 Kam může podle Kroupy takové popírání historie vést? Jaké iluze si Češi hýčkají sami o sobě? A proč nás podle Kroupy nejvíc ohrožuje iluze, že jsme mírovou zemí v mírové Evropě a nemusíme se starat o svou bezpečnost?

19:46-25:10 Daří se české vládě vysvětlovat lidem, že bezpečnost není zadarmo? Co podle Kroupy vláda dělá špatně, když jejím krokům doma věří podle posledního loňského průzkumu jen šestina lidí? Jaký má vliv na důvěru lidí v politiky dění ve sněmovně? A je z toho nějaká cesta ven?

25:10-29:32 Jaké má Kroupa očekávání od nástupu umělé inteligence? Čeho se obává a jak s ní pracuje z pozice vysokoškolského pedagoga?

 
Následující videa