Rahimi: Na převaděče jsme neměli, a proto jsme v Česku. Jsem ráda, doma by mě zabili

"Odpor proti vládě Tálibánu slábne, protože nemá možnost být vidět. Nepíše se o něm a nemá takovou podporu uvnitř afghánské společnosti," popisuje novinářka původem z Afghánistánu Fatima Rahimi. I kvůli tomu je podle ní méně viditelný i boj žen za jejich svobody. "Dojímá mě, co jsou schopny vydržet." Jaká je jejich budoucnost pod teokratickým režimem? A jak se staví česká společnost k uprchlíkům?

Celý rozhovor si můžete pustit v úvodním videu nebo si ho poslechnout ve své oblíbené podcastové aplikaci. Jaká byla jeho hlavní témata?

0:33-4:50 Odehrává se teď v Íránu a Afghánistánu podle novinářky Fatimy Rahimi největší bitva za ženská práva? Proč máme na Západě tendenci o Afghánkách mluvit jako o pasivních ženách čekajících na záchranu, ale realita je podle Rahimi jinde?

4:50-9:12 O tom, že vláda Tálibánu je různě přísná a pravidla nastavuje rozdílně v jiných částech Afghánistánu. Do jakých zemí nejčastěji Afghánky utíkají a proč? 

9:12-15:20 Jaký vliv měla na formování a emancipaci Fatimy Rahimi její máma i přesto, že neumí číst a psát? Jak může ženám pod autokratickým režimem Tálibánu pomáhat mezinárodní komunita? A jak se ke svržení režimu staví lidé uvnitř země a diaspora?

15:20-22:17 Jaký byl osobní příběh novinářky Rahimi, která s rodinou ze země uprchla v roce 1999, a proč zůstala zrovna v Česku? Jaká byla její zkušenost se zaměstnanci v uprchlickém táboře a proč je s některými z nich stále v kontaktu? Setkala se v Česku s rasismem? V čem byl specifický?

22:17-25:22 Rahimi se ve své práci věnuje i psaní o ženském fotbale. Jak vnímala případ nevyžádaného polibku ze Španělska, který odstartoval protesty a skončil odstoupením šéfa Španělského fotbalového svazu.

 
Následující videa