Praha není moderním městem. Zasekli jste se v 90. letech, tvrdí světový urbanista

Podle známého dánského architekta Jana Gehla není většina měst světa připravena na výzvy, které lidstvo čekají zejména v souvislosti se změnou klimatu. Ale jmenuje i příklady, kde to jde. "Je otázkou, zda si uvědomíme, že je nutné změnit myšlení a říci: Nyní musíme jít jiným směrem, nemůžeme pokračovat v růstu a mít všeho víc a víc a stále si myslet, že klima přežije. A že i my přežijeme," říká.

Celý rozhovor si můžete pustit v úvodním videu nebo si ho poslechnout ve své oblíbené podcastové aplikaci. Jaká byla jeho hlavní témata?

0:33-3:10 Je podle architekta a urbanisty Jana Gehla Praha metropolí, která ve svém městském plánování myslí na všechny? A patří podle něj mezi moderní hlavní města?

3:10-4:56 Která města jsou ve svém přístupu k různým výzvám 21. století progresivnější a Gehl by je dal všem ostatním za příklad?

4:56-10:28 Jak důležitý aspekt pro lepší život je odstranění aut z centra měst? Proč bychom podle Gehla neměli mít stále více a více aut, kterým přizpůsobujeme města, když zároveň řešíme stoupající emise a klimatickou krizi.

10:28-15:02 Kolik měst je podle dánského architekta připraveno na výzvy spojené s klimatickou krizí?

15:02-19:46 Proč byla v 60. letech myšlenka, že architektura má být primárně pro lidi, tak nová? Na co se zaměřovala architektura v čase Gehlových studií?

19:46-22:27 Které město v Evropě je podle Gehla nejvíce zaměřené na potřeby lidí a nese to s sebou i nevýhody?

22:27-27:05 Někteří kritici Gehlovy práce považují jeho myšlenky za utopické, jak na kritiku reaguje? Nabízí také v rámci své práce i alternativy pro města, například kam odsunout auta?

 
Následující videa