Vdechl život zapomenutému regionu. "Tady umřel pes" pro mě neplatí, říká filantrop

"Broumovsko bojuje s nedostatkem naděje. Už relativně dlouho je trendem vysídlování venkova a my jsme zvyklí měřit úspěch počtem obyvatel. Člověk se ale nesmí nechat odradit," říká filantrop Jan Školník, který z malého východočeského města chce udělat metropoli kultury. Jak se revitalizuje zapomenutý kout země? A co hledají lidé v broumovském klášteře, kam jezdí kvůli odpočinku i soustředění?

Celý rozhovor si můžete pustit v úvodním videu nebo si ho poslechnout ve své oblíbené podcastové aplikaci. Jaká byla jeho hlavní témata?

0:35-2:58 Jak si člověk vytvoří pouto k místu, odkud nepochází? Jak se vyvíjel vztah podnikatele a filantropa Jana Školníka, který do Broumova přišel kvůli byznysu a teď spravuje Organizaci pro rozvoj Broumovska?

2:58-9:35 O tom, jak probíhala obnova barokního kláštera, který teď ve městě plní především funkci kulturního centra a láká návštěvníky.

9:35-12:15 O tom, jaký máme vztah k veřejnému prostoru a jaký zásah na Broumovsku vnímá Jan Školník jako nešťastné rozhodnutí.

12:15-16:42 Proč pro něj byla snaha o titul Evropského města kultury důležitou cestou a co to městu přineslo?

16:42-23:04 Jak Školník vnímá své putování po Česku a proč by lidé neměli hledat samotu v odlehlých místech, ale v sobě?

23:04-24:52 Má nějakou představu, jaká všechna umělecká díla vznikla na Broumovsku, kam lidé chodí hledat klid?

 
Následující videa