Pak začne jízda. Biolog předpověděl zlom ve vývoji lidstva. Jeden už máme za sebou

"Máme technologie na to, jak vyrábět krásné a chytré děti. Že je to podle někoho hrozba? Nechápu proč. Jednou nám to bude umožňovat likvidovat genetické nemoci nebo krátkozrakost," myslí si evoluční biolog Jan Zrzavý. Jaké může "hrabání se" v lidském genomu přinést rizika a můžeme ho sledovat už dnes? A proč bude pro lidstvo největším průšvihem, že ho bude málo, nikoliv moc?

Celý rozhovor si můžete pustit v úvodním videu nebo si ho poslechnout ve své oblíbené podcastové aplikaci. Jaká byla jeho hlavní témata?

00:08-04:39 O čem je Zrzavého sloupek s názvem Jak to chodí u opic? V čem se liší chování opic a lidí? Mají lidé zabíjení sebe sama v genech? A jak je to s válkou?

04:39-09:07 Mají dnešní lidé něco společného s předchůdci homo sapiens - neandrtálci? V čem se od nich odlišujeme? Jak to, že homo sapiens přežil jako jediný druh člověka? Zastavil se vývoj lidstva, nebo se člověk vyvíjí stále dál? A je lidstvo vybavené pro nadcházející krize? 

09:07-12:13 Co byla podle Zrzavého největší evoluční změna, ke které u lidí došlo? Co je pro lidstvo lepší, evoluce, nebo revoluce? Přežije lidstvo úplně všechno? V jakém světě budou žít naše děti a vnoučata? 

12:13-18:15 Co si lze představit pod "zasahováním do lidského genomu"? Jakou roli v tom hraje etika? Co všechno změní budoucí technologie? A dochází k pozměňování lidského genomu už teď?

18:15-25:56 Proč se počet lidí zastaví na 11 miliardách? Co je podle Zrzavého největší hrozba pro lidstvo? Dá se genetická výbava změnit výchovou? Liší se geny od otce a od matky? A mohou geny jednoho rodiče u dítěte převážit? 

25:56-30:20 Je závislost dědičná? Co naopak nelze podědit? Co všechno se dnes dá zjistit o genetické predispozici k nemocem? A proč si Zrzavý myslí, že žijeme v nejlepším z možných světů?

 
Následující videa