Dcera Milady Horákové: Kvůli jedné věci bych měla o Česko starost

"Rodiče uvažovali o emigraci. Máma ale měla za úkol, aby tady zůstala, jak dlouho to jen půjde, a podávala informace do zahraničí. Byla zodpovědná a svoje sliby vždycky plnila. A pořád si myslela, že je to v pořádku - najednou to přestalo být v pořádku," vzpomíná Jana Kánská na svoji maminku Miladu Horákovou. Jakou nejdůležitější radu jí matka dala? A jak by zhodnotila stav současné demokracie?

Celý rozhovor si můžete pustit v úvodním videu nebo si ho poslechnout ve své oblíbené podcastové aplikaci. Jaká byla jeho hlavní témata?

0:35-4:40 Cítí se dcera Milady Horákové Jana Kánská doma v Česku i v Americe, kde žije? Jaký byl její návrat do Česka po revoluci, kdy sem na rok přijela i s manželem?

4:40-8:15 Jakou roli hrají v jejím životě silní muži? A jak její rodiče přežívali věznění nacisty? 

8:15-13:15 Vzpomíná si na den, když její rodinu zatklo gestapo? A pamatuje si něco také z roku 1949, kdy pro její matku přišla komunistická Státní bezpečnost? Neměla Kánská svým rodičům někdy za zlé jejich angažovanost? Proč neemigrovali z Československa? A vrací se někdy Kánská k dopisům od své matky?

13:15-17:27 I přes to všechno je devadesátiletá Jana Kánská optimistka - proč nezahořkla na celý svět? Kde v šestnácti letech našla sílu všemu čelit? 

17:27-20:40 Jak si podle Kánské dnes Česko vede? Váží si Češi demokracie? Má pochopení pro lidi, kteří na dobu před sametovou revolucí vzpomínají s optimismem? Dokázala Kánská odpustit komunistickému režimu za to, co provedl její rodině?

20:40-25:08 Řeší lidé v Americe pomoc Ukrajině? Jak důležité budou podle ní pro Spojené státy a svět prezidentské volby, které se uskuteční v roce 2024?

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Následující videa