Vražda, která otřásla dějinami. Nikdy nebyla větší šance případ dotáhnout, míní Mareš

"Záhady odhaluji v archivech a mezi svědky. U těch jsem ale trošku opatrný, protože jejich hodnota klesá s časem," říká badatel a novinář Jaroslav Mareš, který rozplétá kriminální případy, ale snaží se vysvětlit i věci, jako je poltergeist nebo tajná stanice metra. Na Aktuálně.cz nyní startuje nový pořad Odtajněno o skandálech našich dějin. Jak vypadá práce badatele? A co je ta největší záhada?

Celý rozhovor si můžete pustit v úvodním videu nebo si ho poslechnout ve své oblíbené podcastové aplikaci. Jaká byla jeho hlavní témata?

0:34-3:09 Proč se z Jaroslava Mareše stal badatel? Co považuje za největší zapomenutý průšvih našich dějin?

3:09-8:44 Záběr jeho bádání sahá od záhad typu poltergeist až po staré zločiny - co Mareše na všech takových případech přitahuje? Jak to bylo s případem "Studna" a proč verze případu, který diváci znají ze seriálu 30 případů majora Zemana, nemůže být pravdivá?

8:44-15:55 Jak to bylo s vraždou Anežky Hrůzové a proč i téměř 125 let od zločinu lidi tento případ zajímá? Bude někdy případ znovu otevřen?

15:55-17:45 Zná Mareš počet hodin, které strávil bádaním v archivech? Jak hledá záhady a co musí případ mít, aby ho oslovil? Jak si informace o případech ověřuje?

17:45-22:55 Co je štěchovický poklad, kterému se také Mareš v rámci svého bádání věnoval? Jaký největší poklad v archivech Mareš našel? Stalo se už u nějakého případu, že byl celý smyšlený?

22:55-24:40 O tom, jak často se stává, že případ musí odložit proto, že se nedopátrá k důkazům. Vrací se někdy k případům, které odložil? 

24:40-31:29 K čemu sloužila tajná stanice metra v Praze a co je podle Mareše na tom teď jedinou záhadou. Jak se k tématu dostal a co byla jeho hypotéza? Co považuje Mareš za největší mýtus, který si předáváme z generace na generaci? A věří v existenci UFO?

 
Následující videa