Novinář popsal, jak ruští špioni loví vlivné lidi v Česku. I v politických kruzích

"Pro Rusko by bylo důležité získat lidi, kteří jsou tak nějak na okraji. Nejsou úplně proruští, ale zároveň jsou třeba kritičtí vůči téhle vládě a mají nějakou prestiž," popisuje novinář Respektu Jaroslav Spurný jednu z cest, jak může Putinův režim nejen v Česku stále udržet svůj vliv. Je Rusko pro naši bezpečnost stále nepřítelem číslo jedna? A jak se od invaze na Ukrajině změnila práce BIS?

Celý rozhovor si můžete pustit v úvodním videu nebo si ho poslechnout ve své oblíbené podcastové aplikaci. Jaká byla jeho hlavní témata?

0:33-5:17 Co podle investigativního novináře z týdeníku Respekt Jaroslava Spurného vypovídá sledování ruských novinářek v exilu v Praze o praktikách ruské tajné služby FSB.

5:17-11:20 Do jaké míry se podle Spurného daří ruským agentům a zpravodajcům od invaze na Ukrajinu pronikat do Česka? Jaké typy lidí se zde snaží ovlivňovat a šířit skrze ně proruské narativy? Dá se podle něj nějak popsat dosah vlivových operací Ruska v Česku? 

11:20-16:07 O čem svědčí nedávné odhalení BIS, která v Česku identifikovala ruského vlivového agenta? Jak moc velký úspěch toto odhalení je?

16:07-20:43 Proč je na českém sankčním seznamu jenom šest jmen a co se děje s ruskými majetky v Česku.

20:43-24:38 Co je podle Spurného aktuálně tou největší bezpečnostní hrozbou pro Česko? Jak se státu daří zapojovat lidi do spoluvytváření bezpečného státu?

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Následující videa