Expertka o problémovém nápoji Prime: Zákon je na to krátký, je ale nebezpečnější věc

"Je pravděpodobné, že marketingový tým influencerů bude moc dobře znát jejich cílovou skupinu včetně toho, jak je stará. Stejně tak že nápoj plný kofeinu a chemikálií určitě pro tuhle cílovou skupinu není určený," říká k případu nápoje Prime, který je propagovaný youtubery a podle expertů může i škodit, digitální antropoložka Marie Heřmanová. Jak velký vliv sociální sítě mají? A jak je regulovat?

Celý rozhovor si můžete pustit v úvodním videu nebo si ho poslechnout ve své oblíbené podcastové aplikaci. Jaká byla jeho hlavní témata?

0:46-2:38 Co nám o vlivu internetových osobností podle digitální antropoložky Marie Heřmanové ukázal případ drinku Prime, který si ve velkém kupují děti a který podle odborníků obsahuje velké množství kofeinu a není pro ně vhodný?

2:38-7:05 Jaká bývá cílová skupina youtuberů, čím je tahle platforma specifická a jak se youtubeři udržují relevantními pro mladé publikum?

7:05-11:31 V jaké etické rovině se pohybuje influencerský marketing? Má Česko podle Heřmanové dostatečné regulace pro reklamu, kterou tvoří uživatelé sociálních sítí?

11:31-15:58 Kdy jsme začali důvěřovat různým internetovým osobnostem? Jak se stavět k radám, které svému publiku často servírují, a na co si dávat pozor?

15:58-18:58 Kdo by podle Heřmanové měl teenagerům vysvětlovat úskalí internetového obsahu a v čem mají jejich rodiče často nevýhodu?

18:58-21:17 Poroste ještě podle Heřmanové vliv lidí v online prostoru?

21:17-26:37 Promění nějak influencerství nástup umělé inteligence? Na co se třeba připravit při veřejně činných osobách a co může představovat větší hrozbu pro veřejně známé ženy?

 
Následující videa