Expert varuje: Jedna věc je na sociálních sítích nebezpečnější než kyberšikana

"Pokud se dítě dostane do velkého problému, kdy je pod nátlakem nebo vydíráním, svěřilo by se jen ve dvou procentech případů," varuje expert na bezpečnost na internetu ze společnosti CZ.NIC Martin Kožíšek. Problém podle něj je, že problémový obsah dávají na internet často i sami rodiče. Podle jakého pravidla se při sdílení na sociálních sítích řídit? A které z nich jsou nejnebezpečnější?

Celý rozhovor si můžete pustit v úvodním videu nebo si ho poslechnout ve své oblíbené podcastové aplikaci. Jaká byla jeho hlavní témata?

0:34-3:06 Co je pro experta na internetovou bezpečnost Martina Kožíška pravidlo číslo jedna pro zodpovědné chování v online prostoru? Umí si Češi chránit své osobní údaje? A na co je třeba dát pozor při používání různých aplikací?

3:06-7:15 O tom, co všechno o vás může sociální síť zjistit a jak s informacemi dále nakládá. Proč jsou takzvané bubliny, které vytváří sociální sítě, potenciálně nebezpečné pro demokracii?

7:15-9:46 Jak může s uživateli manipulovat algoritmus a co je jeho cílem?

9:46-13:20 Která platforma je podle Kožíška nejméně nebezpečná? Dá se nějak kontrolovat věková hranice, která je nastavená pro užívání sítí? A proč jsou nejohroženější skupiny v online prostoru děti a senioři?

13:20-17:25 O tom, co se skrývá pod pojmem "mrtvá digitální máma" a v jakém věku je pro děti pobyt na internetu nejnebezpečnější. Proč jsou rodiče ti poslední, na koho se dítě v případě, že má potíže pocházející z online světa, obrací? A mají smysl různé nástroje rodičovské kontroly?

17:25-20:30 Odráží film #annaismissing skutečnou realitu mladých lidí na internetu? Proč se vlastně Martin Kožíšek začal zabývat bezpečností na internetu? Co si myslí o takzvaném sharentingu, kdy rodiče na sítích sdílejí děti bez jejich vědomí?

20:30-25:16 Je možné některý obsah, třeba nahé fotky malých dětí, z internetu vymazat? Na jaké hranice při tomhle můžeme narazit? Mění se v posledních letech způsob kyberšikany? Jak poznat robota v internetových diskusích a co by Martin Kožíšek na internet nikdy nedal?

 
Následující videa