První česká hasička: Nejde si hrát na princeznu. Chlapský kolektiv musíte skousnout

"Každý má strach a ten, kdo ho nemá nebo to tvrdí, u toho je něco špatně," říká první profesionální hasička Michaela Žďárská, která slouží u výjezdové jednotky v pražských Holešovicích. Strach podle ní člověku brání dělat zbrklé věci. Aby se mezi profesionální hasiče dostala, musela sama prokázat dostatečnou psychickou i fyzickou odolnost. Jaké je to pracovat pouze mezi muži?

Celý rozhovor si můžete pustit v úvodním videu nebo si ho poslechnout ve své oblíbené podcastové aplikaci. Jaká byla jeho hlavní témata?

1:08 - 4:48 První profesionální hasička Michaela Žďárská má za sebou dvanáctitýdenní nástupní kurz. Co vše v něm absolvovala? Jak se jí podařilo zapadnout do čistě mužského kolektivu a jakým zkouškám ji vystavovali kolegové? Měla někdy pocit, že jim musí něco dokazovat, a závidí jí, že má koupelnu a ložnici v hasičárně jen sama pro sebe?

4:48 - 5:47 Proč mezi hasiči malinko zhrubla a o tom, že hasič musí být pořádkumilovný, i když je muž.

5:47 - 8:18 Jak moc je důležitá důvěra mezi hasiči, při jakém zásahu byla naposledy a v čem to bylo náročné. Co vůbec dělají hasiči, když zrovna nemusí někde zasahovat?

8:18 - 10:30 Žďárská byla původním povoláním úřednice - jak se rozhodla, že chce změnit profesi? Co na to říkalo její okolí?

10:30 - 12:25 Z čeho má při práci strach a proč je pro tento druh profese důležité ho mít. Jak dlouho se dá vůbec profese hasiče vykonávat, a o tom, že víc než o věku je to o kondici.

12:25 - 17:00 Jakými fyzickými testy musela před nástupem do profesionální jednotky projít a jak se na zkoušky připravovala.

17:00 - 18:44 O tom, že už není jediná žena ve výjezdové jednotce a byla by ráda, kdyby k této profesní dráze inspirovala nejenom ženy, ale i muže.

 
Následující videa