Celý rozhovor si můžete pustit v úvodním videu nebo si ho poslechnout ve své oblíbené podcastové aplikaci. Jaká byla jeho hlavní témata?
0:33 - 2:00 Ekonom Mojmír Hampl by podle důchodové kalkulačky šel do penze v roce 2040. Bude mít podle něj stát tou dobou na důchody dost peněz?
2:00 - 4:55 O tom, že Česko teď chudne rychle a má jednu z nejvyšších inflací v EU. Jak dlouho budou Češi ještě chudnout?
4:55 - 11:15 Důchodový systém podle Hampla musí "dýchat s ekonomikou". Vysvětluje, že systém vyplácení důchodů je jako průtokový ohřívač: "To, co vy dneska zaplatíte na odvodech, tak to je zítra zaplaceno mé mamince a mému tchánovi, a proto má platit, že valorizační mechanismus bere v potaz i fakt, že těm, kteří do systému přispívají, naroste reálná mzda," říká.
O otázce valorizace důchodů ale nakonec možná rozhodne Ústavní soud. Hampl upozorňuje, že průměrný věk tamních soudců je nyní kolem 66 let a je tak podle něj třeba přemýšlet o tom, že soudci "do určité míry rozhodují ve své vlastní věci".
11:15 - 14:55 Co podle něj stojí za růstem cen potravin? A proč Centrální banka v současné situaci už nemůže udělat nic kromě zpřísnění měnové politiky a dalšího zvyšování úrokových sazeb?
14:55 - 21:10 Česko má velkou míru rozpočtové nerovnováhy, zvyšování daní se proto asi nevyhne. Kdo by měl tenhle fakt komunikovat občanům? Daří se to vládě?
21:10 - 23:37 Jak podle Mojmíra Hampla vláda zvládla dosavadní komunikaci kolem inflace a růstu cen - je její komunikace srozumitelná? Fakt, že se budou muset zvýšit daně, podle Hampla Češi prostě nechtějí slyšet a slýchá to i v debatách mezi vysokoškolsky vzdělanými lidmi ve vysokých pozicích.
23:57 - 27:17 Lidé chudnou a polostátní energetická firma ČEZ vydělává na drahých energiích, jejich ceny pro spotřebitele však klesnou asi až příští rok - proč? Měl by kabinet Petra Fialy zrušit zastropení cen energií? Co by podle něj měla vláda se ziskem udělat?