Putinův zlý sen. Reportér popsal ukrajinské cíle na tento rok, týkají se i Krymu

“Přestože se ukrajinský protiútok nepovedl dle očekávání, Ukrajina loni zaznamenala i velké vojenské úspěchy, o kterých se tolik nemluvilo. Třeba potopení celé řady ruských lodí a oslabení černomořské flotily,” hodnotí vývoj loňských bojů na Ukrajině novinář časopisu Respekt Ondřej Kundra. Co Ukrajinu čeká letos a pocítí Rusko její hněv, jak tvrdí ukrajinský prezident? A jak se mění jeho pozice?

Celý rozhovor si můžete pustit v úvodním videu nebo si ho poslechnout ve své oblíbené podcastové aplikaci. Jaká byla jeho hlavní témata?

0:41-6:35 Jaký rok má podle novináře z týdeníku Respekt Ondřeje Kundry za sebou Ukrajina a jaký rok zemi čeká? Jak reálné je jeho přání pro Ukrajinu, ať je letos zase celá nebo o něco více osvobozená? A v co věří sami Ukrajinci?

6:35-11:54 Je Ukrajina dnes silnější země? Jaká je pozice prezidenta Volodymyra Zelenského? Daří se mu dále získávat podporu veřejnosti?

11:54-18:55 S jakým pocitem se Kundra vracel z Ukrajiny po jeho poslední cestě z konce loňského listopadu? Zaznamenal v bránící se zemi nějakou zásadní změnu v náladě oproti době, když invaze začala?

18:55-23:52 Při své poslední cestě vyzpovídal také ruské vojáky z praporu Sibiř, kteří se rozhodli bojovat proti Putinovi. Jak obtížné bylo se k nim vůbec dostat? Kolik jich je, jaké jsou jejich motivace a jak se na Ukrajinu dostávají?

23:52-28:11 Rusové těsně před koncem roku provedli jeden z nejrozsáhlejších vzdušných útoků na Ukrajinu od začátku invaze a dál masivně útočí, máme letos čekat změnu bojové taktiky a víc civilních obětí? Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zas řekl, že jeho země bude dál pracovat na odsunutí války zpátky do státu agresora - může se Ukrajině povést převést válku na území Ruska?

 
Následující videa