Jak ukončit válku s Hamásem? Část likvidovat, část dostat na svou stranu, říká expert

"Nikdo jasně nedefinoval, co je tím okamžikem, kdy to má celé skončit. Takhle válka může trvat ve ztenčené intenzitě ještě třeba rok nebo řadu měsíců," říká redaktor Hospodářských novin Pavel "Pawluscha" Novotný ke konfliktu mezi Izraelem a Palestinou. Kritika postupu Izraele sílí a zvlášť Bílý dům už ztrácí trpělivost. Kam až může válka a humanitární krize v Gaze zajít?

Celý rozhovor si můžete pustit v úvodním videu nebo si ho poslechnout ve své oblíbené podcastové aplikaci. Jaká byla jeho hlavní témata?

0:33-3:20 V jaké fázi je teď válka mezi Izraelem a Hamásem? Jakou optikou se dá dívat na dosavadní postup židovského státu?

3:20-6:18 Jak si máme představit, že může vypadat konec války? Je reálné zlikvidovat celý Hamás? A měli jsme čekat tak vysoké počty civilních obětí?

6:18-12:50 Jaké jsou hlasy uvnitř Izraele směrem k politice premiéra Benjamina Netanjahua? Ze světových lídrů například americký prezident Joe Biden označil jeho postup v Gaze za chybu - jak výrazně to podle Novotného ochlazuje dosud neochvějnou podporu Izraele ze strany USA?

12:50-16:58 Vícero zemí se ozvalo taky proti plánovanému vstupu Izraele do Rafáhu, kde se skrývá až milion a půl Palestinců. Doléhá tahle kritika k Netanjahuově vládě? Co poslední dobou čte a slýchá Novotný od svých kontaktů v regionu? 

16:58-20:56  Jak může konkrétně válka v Gaze proměnit region? A jaký další postup vůči Hamásu by byl přijatelný?

20:56-23:06 Proč podle Novotného nesmí upadnout úsilí o jednání o příměří.

23:06-29:40 Je možné najít takovou polohu, ve které člověk zároveň odsoudí útok Hamásu ze 7. října a zároveň nesouhlasí s vývojem izraelské vojenské operace v Gaze? Mají podle Novotného smysl petice na podporu Palestiny, které v Česku vznikly? A proč by se podle něj nemělo "šermovat" se slovy jako genocida a etnická čistka.

 
Následující videa