Čech o bezmoci v Gaze: Dostat se do nemocnice je štěstí, chybí voda a infekce se šíří

"Když jsem z Rafáhu odjížděl, tak mezi hranicí Gazy a Egypta jsme projížděli tou 'zemí nikoho' a já na vlastní oči viděl, že tam jsou palety s infuzními roztoky, na které se práší, praží na ně slunce a nikdo si jich nevšímá," popisuje "obrovské zklamání" z mise v palestinském městě Rafáh farmaceut Stanislav Havlíček, který tam pomáhal s Lékaři bez hranic. Co ve městě plném uprchlíků nejvíce chybí?

Celý rozhovor si můžete pustit v úvodním videu nebo si ho poslechnout ve své oblíbené podcastové aplikaci. Jaká byla jeho hlavní témata?

0:30-2:36 Farmaceut Stanislav Havlíček se nedávno vrátil ze zahraniční mise Lékařů bez hranic z Pásma Gazy, kde působil jako farmaceut. Jak strávil dva dny dekomprese v Káhiře před příjezdem zpátky do Česka? Vstřebal už všechny zážitky z Rafáhu? A co se mu jako první vybaví, když na misi vzpomíná?

2:36-6:29 Jak vůbec vypadá cesta do Pásma Gazy? Jak si situaci v Rafáhu představoval a jaká byla realita? Jak v Rafáhu žijí vnitřně vysídlení uprchlíci?

6:29-8:37 Podle OSN prakticky všichni Gazané trpí nedostatkem jídla - jaké jídlo je na místě k dispozici a jak fungují jeho dodávky? 

8:37-11:44 Ve městě se hromadí odpadky a podle Havlíčka tam nefungují služby jako takové, včetně vodovodní sítě. Co je podle farmaceuta pro lidi tím největším problémem?

11:44-18:25 Jakou pomoc můžou Lékaři bez hranic poskytnout lidem a jaké léky jim nabízejí? O tom, jak pomoc lékařů na misích přijímají místní.

18:25-22:14 Jak se v Pásmu Gazy připravuje strava pro nemocnice a o tom, že jídlo se vaří ze dne na den a nikdy není jasné, jestli další den bude z čeho vařit. Ale i o tom, jak (ne)fungují dodávky s humanitární pomocí.

22:14-26:09 Co zjistili při screeningu malých dětí na podvýživu a jak se situace proměnila po dobu trvání Havlíčkovy mise. Jak fungují porodnice a v jakých podmínkách ženy v Rafáhu rodí?

26:09-28:09 Je tahle mise v Pásmu Gazy pro Havlíčka srovnatelná s nějakou jinou misí, kterou absolvoval? Necítí někdy pocit marnosti, když vidí při své práci tolik utrpení?

 
Následující videa