20 let v EU: Bez ní máme problém, říká Vondra. Ale něco je špatně, tvrdí ministr

"Poslední rok ukázal, že unii umíme ovlivňovat. Ale jsou případy, kdy nám všechno utíkalo mezi prsty," hodnotí 20 let od vstupu do EU postavení Česka v unii europoslanec Alexandr Vondra. Že někteří lidé Evropské unii stále nefandí, je podle ministra pro evropské záležitosti Martina Dvořáka důkaz, že něco děláme špatně. Co to je? A jak si dnes mezi státy EU stojíme? A kdy konečně budeme mít euro?

Celý rozhovor si můžete pustit v úvodním videu nebo si ho poslechnout ve své oblíbené podcastové aplikaci. Jaká byla jeho hlavní témata?

0:40-3:31 Ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN) a europoslanec Alexandr Vondra (ODS) mluví o tom, jak Česko tvořilo za posledních dvacet let Evropskou unii. Jak silný hlas v EU má? Co považují za největší přínos členství v unii?

3:31-9:21 Vidí lidé pozitiva českého členství v EU? Proč se o volby do Evropského parlamentu téměř nezajímají? Co podle Dvořáka a Vondry může tento nezájem zvrátit a jakou účast na volbách do Evropského parlamentu čekají?

9:21-14:47 Co se českým europoslancům povedlo a v čem naopak selhali? Je něco, co by Dvořák a Vondra na Evropské unii rádi změnili?

14:47-18:11 Podle Alexandra Vondry jsme z EU Velkou Británii vyštvali, co si o takovémto názoru na brexit myslí ministr Dvořák?

18:11-21:17 Kdy se podle obou hostů může dostat Ukrajina do Evropské unie jako členská země a co všechno ji čeká, než na její vstup do EU dojde?

21:17-26:58 O potenciálních kandidátech na eurokomisaře - mají Dvořák a Vondra svého favorita, anebo je ještě příliš brzy na jmenování konkrétních lidí? Jaké vlastnosti by měl podle obou hostů mít ideální kandidát na nového českého eurokomisaře nebo eurokomisařku? O tom, jak si oba představují "silné portfolio" českého eurokomisaře a proč se neshodnou na tom, jakou roli sehrála v europarlamentu Věra Jourová.

26:58-34:33 O tom, proč ani po dvaceti letech nemá Česká republika euro, k jehož přijetí se zavázala se vstupem do EU. Je otázka jeho přijetí problém politický, nebo ekonomický? Jaké jsou hlavní argumenty pro přijetí eura a jaké naopak proti jeho přijetí?

34:33-39:48 Není jedním z důvodů, proč se přijetí eura odkládá, i fakt, že většina lidí euro nechce? Byli by Dvořák a Vondra za referendum o přijetí eura, nebo ne?

39:48-41:29 Kdy budeme v Česku podle Dvořáka a Vondry nakonec platit eurem?

 
Následující videa