Vyjednávač: Jak se jedná s Hamásem? V pozadí stojí třetí hráč, který z toho těží

"Získá Izrael zpět všechna rukojmí? Šance je veliká, protože Hamás své rukojmí vnímá jako velmi cenné. Chtějí také dokázat, že nejsou Islámský stát, takže pro ně není preferované, aby zabíjeli rukojmí," myslí si vyjednávač a odborník na terorismus Adam Dolník. Jak vysokou cenu platí Izrael tím, že propouští Palestince, kteří v minulosti útočili na izraelské síly? A co prožívají rodiny unesených?

Celý rozhovor si můžete pustit v úvodním videu nebo si ho poslechnout ve své oblíbené podcastové aplikaci. Jaká byla jeho hlavní témata?

0:35-6:20 Jaká je podle vyjednávače Adama Dolníka šance, že se domů vrátí všechna unesená rukojmí, která teď drží hnutí Hamás a jiné organizace? O jejich propuštění vyjednává hlavně Katar a částečně i Egypt, co z toho obě země mají? Jak takové vyjednávání vypadá? A proč podle Dolníka nikdy neplatilo tvrzení, že s teroristy se nevyjednává?

6:20-9:34 Jaké jsou zásady vyjednávání a je něco, co je úplně zapovězené? Jaká úskalí představuje vyjednávání přes prostředníka?

9:34-14:34 Jaký typ rukojmí má největší vydírací potenciál? Jak se dívat na videa zveřejněná Hamásem z propuštění zajatců? A proč je pro rodiny rukojmí podle Dolníka dobrou zprávou, že Hamás je militarizovaná a hierarchicky uspořádaná organizace?

14:34-17:22 Proč je podle Dolníka při únosech na tom často hůř rodina a příbuzní než samotný unesený? Jak obtížný je pro uneseného návrat zpět do normálního života? Na jakých případech pracoval sám Dolník a kolik propuštění se mu povedlo vyjednat?

17:22-19:36 O tom, jakou roli v celém vyjednávacím procesu hrají peníze.

19:36-22:48 Střetnul se už Dolník ve své práci s tím, aby měla rukojmí stockholmský syndrom? Jak si on sám udržuje odstup od případů, které vyjednává? A existuje nějaký varovný signál, při kterém by měl vyjednávač z případu vycouvat?

22:48-27:14 Existuje v rámci vyjednávání nějaké slovo, které se nemá používat? A lze něco z toho, co se naučil v rámci výcviku, použít i v běžných interakcích?

27:14-29:45 Proč jsou podle Dolníka Češi špatnými vyjednávači při jednání o zvýšení platu v práci a jakou taktiku by jim doporučil?

 
Následující videa