Expertka: Denně vidíme i deset tisíc reklam. Že nás internet poslouchá? Už není třeba

"Minimálně z pohledu sbírání dat TikTok nesbírá o nic víc informací než ostatní sociální sítě," říká k varování Evropské unie i českého Národního úřadu pro kybernetickou bezpečnost před používáním TikToku expertka na sociální sítě Eliška Vyhnánková. Pokud jde o běžné uživatele sítě, není podle ní čeho se bát. Kdo má ale citlivá pracovní data, měl by se síti ve svém telefonu raději vyhnout.

Celý rozhovor si můžete pustit v úvodním videu nebo si ho poslechnout ve své oblíbené podcastové aplikaci. Jaká byla jeho hlavní témata?

0:35 - 4:25 Proč podle Elišky Vyhnánkové není TikTok pro běžného uživatele nebezpečnější než ostatní sociální sítě? "Nevěřím, že ostatní sítě zůstávají pozadu," říká ke sbírání dat. Detaily toho, co vše se NÚKIB podařilo zjistit a na základě čeho vyhodnotil TikTok jako bezpečnostní hrozbu, prý neznáme. Jakým způsobem tedy může TikTok využít data, která o uživatelích sbírá, ve svůj prospěch nebo ve prospěch Číny?

4:25 - 9:15 Propagandu na sítích jde podle Vyhnánkové těžko prokázat: "Ty algoritmy, které ovládají to, co vidíme, dokážou hodně zkreslovat," tvrdí. "My jsme spokojeni, když máme pocit, že sociální síť fandí té 'naší straně', a jsme nespokojeni, když máme pocit, že fandí té druhé," říká.

9:15 - 10:55 Jak se mají k mazání TikToku z telefonů postavit novináři, kteří jsou někde na pomezí mezi soukromými a veřejnými osobami? 

10:55 - 13:25 U sociálních sítí se často řeší, že lidé mají pocit, že jsou odposloucháváni. Do jaké míry je tohle realita a proč "Velký bratr" není tak chytrý, jak se nám může zdát?

13:25 - 16:25 Zákaz TikToku v USA by bylo hodně bezprecedentní rozhodnutí, podstatu problému sociálních sítí to ale podle Vyhnánkové neřeší. Podle ní za tím mohou být obchodní motivace - v USA jsou totiž populární i jiné původem čínské aplikace, které se podobným způsobem jako TikTok neřeší.

16:25 - 20:15 Jak se z TikToku stala možná nejvlivnější sociální síť na světě?

20:15 - 23:59 Často se ve spojitosti se sociálními sítěmi zmiňuje i mentální zdraví jejich uživatelů - jak by se k této problematice měli postavit správci sociálních sítí? A mají sítě i nějaký pozitivní vliv na své uživatele?

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Následující videa