Ekonomka radí, jak si říct o vyšší plat. Nový zákon to ulehčí

"Pokud budu pracovat na nějaké pozici a budu chtít po zaměstnavateli informaci, jaká je odměna na obdobném místě, měl by mi ji poskytnout," říká o plánované nové evropské směrnici ekonomka Lenka Farkačová. Opatření má zajistit nejen lepší informovanost, ale tím i spravedlivou odměnu za stejnou práci. Umějí si vůbec Češi říct, že chtějí přidat? A kdy lze čekat další růst mezd?

Celý rozhovor si můžete pustit v úvodním videu nebo si ho poslechnout ve své oblíbené podcastové aplikaci. Jaká byla jeho hlavní témata?

0:35-4:11 Mají Češi podle ekonomky Lenky Farkačové spravedlivé odměny za svou práci? Jak se pozná, že je odměna spravedlivá, a na základě čeho jí nastavit? Jakou roli hraje v odměňování praxe?

4:11-7:23 Jak se dozvíme, jaká odměna je ve firmě pro podobné pozice obvyklá? Bude mít zaměstnavatel povinnost informaci sdělit dopředu nebo na vyžádání? Jak třeba postupovat, pokud se dozvím, že někdo na podobné pozici bere úplně jinou odměnu?

7:23-9:48 Umí si podle Farkačové Češi říct o vyšší plat? Jak je to s rozdíly v odměňování mezi muži a ženami? O jak vysoký plat si třeba říct u pohovoru?

9:48-13:34 Podle Eurostatu Česko patří mezi třetí nejhorší v Evropské unii, pokud jde o srovnání platů mezi muži a ženami - pomůže chystaná směrnice tyto nerovnosti odstraňovat? 

13:34-15:37 Jak vnímá Farkačová nároky mladé generace na rozdělování práce a volného času a jsou podle ní realistické? 

15:37-19:16 Bude podle Farkačové příští rok růst mezd pokračovat? Je nějaká šance, že se někdy dostaneme na takovou úroveň platů a cen, jaká byla před rokem 2019? Umí odhadnout, v jakých oborech budou mít lidé šanci na zvyšování mezd a kde se naopak bude propouštět?

19:16-22:30 Proč je mírná inflace kolem 2-3 procent podle ekonomů žádoucí? Jak je to momentálně s cenami - co zlevňuje a kde naopak vyšší ceny už zůstanou?

 
Následující videa