Návrhář olympijské kolekce: Už vím, jak bude vypadat. Na kritiku jsem připraven

"Měl jsem větší svobodu, než jsem čekal. Očekával jsem, že tam budou nějaké háčky a že budou velké, ale mám velkou radost, že to tak nebylo," říká návrhář olympijské kolekce pro Letní olympijské hry 2024 v Paříži Jan Černý. Jak těžké je navrhovat oblečení pro olympioniky? Existuje něco jako národní sebevědomí v módě? A jak přemýšlet o etických a ekologických aspektech módy?

Celý rozhovor si můžete pustit v úvodním videu nebo si ho poslechnout ve své oblíbené podcastové aplikaci. Jaká byla jeho hlavní témata?

0:38-4:25 Módní návrhář Jan Černý pracuje už přes rok na olympijské kolekci pro hry v Paříži, které se uskuteční příští rok. V jaké fázi je teď jeho práce? Měl nastavené nějaké mantinely, ve kterých svou tvorbu musel držet? A co chce v lidech svou kolekcí vyvolat?

4:25-7:36 Našel Černý v olympijských kolekcích z minulých let nějakou, která se mu líbila? Která reprezentace je jeho favorit?

7:36-9:10 Jak by zhodnotil vkus Čechů? Máme tady něco jako "národní vkus"?

9:10-13:12 Kde vidí budoucnost módy? Bude její součástí i odklon od rozdělení na pánskou a dámskou módu? Proč jsou některé kousky přirozenější pro obě pohlaví, a u jiných nošení stále vyvolává rozpačité reakce?

13:12-16:54 O tom, jak se Černý ve své tvorbě vrací zpět ke klasické krejčovině - oblekům a kabátům a proč si myslí, že právě tyto kousky teď zažívají obrození. Jaký je rozdíl v práci na své vlastní značce a práci v týmu světové značky, jako je Louis Vuitton?

16:54-23:00 Potřebuje designér v dnešním světě influencery a módní časopisy na to, aby svou tvorbu dostal k lidem? A jak probíhá výběr modelů, kteří značku odprezentují na mole, ve světě, kde je stále více kladen důraz na inkluzivitu? Proč i tak bývá spousta přehlídek plná lidí podobných velikostí?

23:00-27:03 Jak Černý řeší udržitelnost a odpovědnost módní tvorby a proč si myslí, že za vysokou spotřebou módních artiklů může i sám zákazník? V čem pro Černého naopak tkví kouzlo módy?

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Následující videa