Expert popsal, jak funguje „ohňostroj lží“. Člověk se v něm nemá šanci vyznat

"Strach paralyzuje, ale naštvanost aktivizuje a mobilizuje. Proto se nabízí obsah, u kterého se předpokládá, že na něj kliknete, budete sdílet a budete se u něj hádat," popisuje vedoucí programu mediálního vzdělávání v organizaci Transitions Jaroslav Valůch, na jaká témata se zaměřují stránky produkující dezinformace. Jak je ověřovat? A jak v tom mohou pomoci třeba nástroje společnosti Google?

Celý rozhovor si můžete pustit v úvodním videu nebo si ho poslechnout ve své oblíbené podcastové aplikaci. Jaká byla jeho hlavní témata?

0:35-3:07 Co je podle experta na mediální vzdělávání Jaroslava Valůcha smyslem šíření dezinformací, lží a polopravd? V čem je z hlediska šíření dezinformací současný konflikt na Blízkém východě bezprecedentní?

3:07-4:43 Jak důležitou součástí válečné propagandy informace a dezinformace jsou? Dokážou se profesionálové zorientovat v takovém množství informací, jaké provází válečné konflikty, nebo je to i pro ně obtížné?

4:43-10:25 O tom, jak přesvědčit lidi k tomu, aby si chtěli i sami ověřovat informace a kde hledat "digitální Sherlocky", kteří se věnují ověřování informací online. Jakou roli hraje v šíření dezinformací čas a proč některé ověřování události může trvat i roky. 

10:25-14:50 V čem může být při ověřování informací nápomocný Google a jeho nástroje. Jak postupovat, když někdo vnímá jako důvěryhodný zdroj stránku, skupinu nebo člověka, který prokazatelně šíří falešné informace? 

14:50-16:22 Jak do procesu šíření neověřených informací vstupují algoritmy sociálních sítí a co je jejich cílem?

16:22-20:55 Proč přesvědčování lidí, kteří jsou zvyklí věřit neověřeným informacím, spíš nefunguje a jak jim zjevnou manipulaci ukazovat?

20:55-29:03 Jakou sílu můžou podle Valůcha dezinformace mít? Co dělá stát a vláda v boji proti nim? Jak úspěšné jsou vládní kroky?

 
Následující videa