Horáček: Dnešní děti jsou oběti, musíme to zastavit. Ošklivý svět jsme jim udělali my

"Češi jako jedinci dovedou být šťastní a umějí prožít radost. Jakmile jsou ale ve skupině, mají tendenci šířit špatnou náladu a pesimismus, což je pozoruhodné," říká psychiatr Jiří Horáček, podle kterého může člověk z nedostatku pocitu štěstí i onemocnět. Co lidi v dnešní době dělá nešťastnými a znejišťuje je? Jak nával negativních zpráv "přežít" a jak nejistá doba trápí mladé?

Celý rozhovor si můžete pustit v úvodním videu nebo si ho poslechnout ve své oblíbené podcastové aplikaci. Jaká byla jeho hlavní témata?

0:33-5:05 Jsou Češi podle Horáčka národ, který umí být šťastný? Co lidem ke štěstí chybí a může člověk z nedostatku pocitu štěstí i onemocnět? Jak se hledá smysl života a jaké kroky dělat k tomu, abychom ho našli?

5:05-10:04 Proč je důležité učit se být sám se sebou. Jak se dá smiřovat s vlastní konečností? Co vše o fungování našeho mozku víme a co nevíme?

10:04-13:13 V jaké době dnes žijeme a co je pro ni typické? Co dnes lidi znejisťuje nejvíc? Proč mají lidé tendenci víc sdílet špatné zprávy?

13:13-17:37 Proč je někdo víc a někdo méně náchylný k tomu, cítit se v téhle době nejistý? Dá se zvyšovat odolnost vůči nejistotě v celé společnosti? A jak?

17:37-23:45 Jak moc nejistotu zvyšují dezinformace? Proč Horáček říká, že dezinformace je "lepivá"?

23:45-27:28 Je mladá generace skutečně generací "sněhových vloček" a nic nevydrží? V čem to mají dnešní mladí těžké?

27:28-30:23 Jak vážně bere současná politická reprezentace riziko dezinformací a riziko toho, že sociální sítě ovlivňují náš pohled na svět a dramaticky mění všechno kolem nás? Dá se závislosti na sítích nějak zbavit? 

 
Následující videa