Kryštof Hádek 110 let od smrti Hanče: Neumím si představit, že bych dokázal to, co on

"Natáčet na místech, kde se příběh Hanče a Vrbaty udál, je takový zvláštní pocit. V dobových kostýmech je to opravdu seriózní vzpomínka," říká představitel Bohumila Hanče ve filmu Poslední závod Kryštof Hádek. Od tragické smrti dvou běžců na lyžích na krkonošských hřebenech uplynulo 110 let. "Dodnes si pamatuju, kdy jsem ten příběh slyšel poprvé," říká Hádek.

Celý rozhovor si můžete pustit v úvodním videu nebo si ho poslechnout ve své oblíbené podcastové aplikaci. Jaká byla jeho hlavní témata?

0:40 - 2:33 Kdy se byl naposledy Kryštof Hádek otužovat ve Vltavě? Pomohlo mu to, že je otužilec, při natáčení filmu Poslední závod o tragickém skonu Bohumila Hanče a Václava Vrbaty?

2:33 - 5:10 Jak se cítil, když jel na běžkách tu stejnou trasu, která byla pro Hanče a Vrbatu osudná? Ale i o tom, jak poprvé slyšel o jejich příběhu, ale neznal postavu jejich kolegy Emericha Ratha, který se kromě toho, že byl sportovec všeho druhu, účastnil například i soutěže krásy.

5:10 - 7:10 Proč si neumí představit, že by na běžkách zajel stejnou trasu, jako měl za sebou Hanč, i když je aktivní běžkař od dětství. A proč podle něj není zas takový rozdíl mezi dobovými a dnešními běžkami.

7:10 - 8:45 Lišil se něčím i styl jízdy? A kdo hercům pomáhal s tréninkem běžkařského stylu na dobových lyžích? Jak Hádkovi pomohly jeho vlastní běžkařské zkušenosti?

8:45 -10:06 Kromě filmu Poslední závod má Kryštof Hádek za sebou i jiné snímky odkazující na důležité historické události. V Tmavomodrém světě ztvárnil například pilota britské RAF a ve filmu Příběh kmotra pak rotného. Myslí si, že by se měly tyto části dějin připomínat i nadále? Jak vzpomíná na sametovou revoluci a na devadesátá léta?

10:06 - 16:41 Zanedlouho bude na České televizi premiéra seriálu Volha, kde ztvárnil řidiče Československé televize, jehož sen je vozit zpěváka Karla Gotta. Podle Hádkových slov to není úplně pozitivní postava, ale zato zábavná a tak trochu trouba a prospěchář. Narazil Hádek i v dnešní době na takový charakter? Vracely se mu na dobovém place nějaké vzpomínky na dětství těsně před pádem socialismu a jaké je jeho vysvětlení toho, že někteří lidé stále na totalitu vzpomínají s optimismem?

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Následující videa