Celý rozhovor si můžete pustit v úvodním videu nebo si ho poslechnout ve své oblíbené podcastové aplikaci. Jaká byla jeho hlavní témata?
00:08 - 02:50 Proč je připomínání si konce 2. světové války v dnešní době ještě důležité? Jak jej po téměř 80 letech a desetiletích propagandy a zpochybňování interpretovat? A lze podle Padevěta vůbec nazvat příchod Rudé armády osvobozením?
02:50 - 09:20 Kolik povstalců během Pražského povstání zemřelo a jaké ztráty utrpěla Rudá armáda? Kdo Prahu osvobodil? Jakou roli hrál ke konci války organizovaný domácí odboj, jak významnou sílu tvořili během války kolaboranti a dokázala se s tím s odstupem času česká veřejnost vypořádat?
09:20 - 13:18 V jaké chvíli začínal český odboj, který vyvrcholil Pražským povstáním, nabírat na síle? Byl příchod Rudé armády ve všech lokalitách pozitivní událostí? A přeceňuje se někdy význam Pražského povstání?
13:18 - 16:30 Byla účast vlasovců, Ruské osvobozenecké armády, na Pražském povstání zásadní? Proč tato skupina budí i dnes stále velké emoce? Měly by se zásluhy armád nějakým způsobem měřit?
16:30 - 22:25 V jaké chvíli bylo zřejmé, že bude Sovětský svaz zacházet s Československem jako s dobytým územím? Jakým způsobem působila sovětská propaganda na poválečné Československo? A proč politici a veřejnost nedokázali prohlédnout skutečnou povahu Sovětského svazu?
22:25 - 25:58 Mělo by mít Česko i dnes obavy z ruské expanze? Udržuje se stále tendence k rozpínavosti v mentalitě ruských politických představitelů?
25:58 - 29:53 Co jsme si z 2. světové války mohli odnést? Která její část je podle Padevěta pro Čechy nejvíce traumatická? Vypořádala se společnost dostatečně s bolestivým tématem vysídlení Němců? A může Evropa polevit v obezřetnosti před novými potenciálními konflikty?