Novinář popsal "Leninův ráj". Nejprve Čechoslovákům zemřely děti, pak je ničil Stalin

Video Player is loading.
Aktuální čas 0:00
Duration 0:00
Načteno: 0%
Stream Type LIVE
Zbývající čas 0:00
 
1x
    • Kapitoly
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected

      Pořád se díváte?

      Zpět
      Spisovatel a novinář slovenského deníku SME Lukáš Onderčanin napsal knihu o málo známém příběhu československého družstva Interhelpo, na jehož konci měl být utopický komunistický ráj v Sovětském svazu. Má sto let stará událost nějaké podobnosti s dnešní ruskou propagandou a dezinformační válkou? "Paralely dodnes přetrvávají nejen ve střední Asii, ale i třeba na Ukrajině," říká publicista.

      Celý rozhovor si můžete pustit v úvodním videu nebo si ho poslechnout ve své oblíbené podcastové aplikaci. Jaká byla jeho hlavní témata?

      0:40-4:20 Slovenský novinář Lukáš Onderčanin mluví o tom, jaké byly reakce ruských médií na výhru Roberta Fica a jeho strany Směr. Měla na slovenské volby nějaký vliv ruská propaganda? Byla výhra Směru pro Onderčanina překvapením? 

      4:20-8:55 Stopne nová vláda vojenskou pomoc Ukrajině? Jak změnila ruská invaze na Ukrajinu politický prostor střední Evropy? Přemýšlí Onderčanin o tom, jestli je třeba kvůli dezinformacím začít přistupovat k novinářské práci nějak jinak?

      8:55-12:35 V říjnu Onderčaninovi vyšla kniha o skupině Čechoslováků, kteří se vydali budovat socialismus do Kyrgyzstánu - je i jejich příběh založen na dezinformacích z Ruska? Jak se mu na příběh komuny Interhelpo povedlo narazit? Jak je s Interhelpem spojena osoba Alexandra Dubčeka?

      12:35-15:35 Povedlo se Čechoslovákům vybudovat v Kyrgyzstánu levicové nebe, nebo to celé bylo založeno na lži? Měla tahle zkušenost nějaký vliv na samotného Dubčeka, potažmo směřování Československa? Co stálo na začátku pádu této komunity?

      15:35-18:00 Jak na éru Sovětského svazu vzpomínají obyvatelé Kyrgyzstánu dnes? V čem bylo tohle období pro ně lepší? Proč podle Onderčanina Slováci stále propadají pozitivní emoci vůči Rusku?

      18:00-20:30 Proč Onderčanina profesně láká region střední Asie? Co během práci na knize zjistil o lidské touze po utopii?

      20:30-23:09 Jak se mu dařilo orientovat se ve více než sto let starém příběhu? Lišila se tahle práce něčím oproti novinařině?  A jak moc je tenhle reportážní žánr jeho knihy na Slovensku výjimečný?

       
      Následující videa