Čekání na hraně smrti. Utrpení mých pacientů je děsivé, říká transplantolog Lischke

"Ze všech plic k darování v Česku můžeme použít asi jen 20 až 30 procent. Je to velmi křehký orgán, který rychle ztrácí svoji funkci," říká přednosta III. chirurgické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a FN Motol Robert Lischke, pod jehož vedením lékaři transplantují přes 50 plic ročně. Věk dárce při tom nehraje roli, nejdůležitější je velikost orgánu. Proč? A kdy plíce nahradí stroj?

Celý rozhovor si můžete pustit v úvodním videu nebo si ho poslechnout ve své oblíbené podcastové aplikaci. Jaká byla jeho hlavní témata?

0:35 - 2:30 Robert Lischke vysvětluje, proč se plíce netransplantují aktivním kuřákům, jakými nemocemi trpí pacienti, kteří nové plíce potřebují a jak velké je jejich utrpení před transplantací.

2:30 - 7:15 O kolik let může transplantace prodloužit lidský život pacientů v terminální fázi respiračního selhání? Jak se vyrovnává sám lékař a jeho pacienti s tím, že na to, aby někdo dostal nové plíce, musí zemřít někdo jiný? Změnila se nějak "poptávka" po nových plicích po covidu? A jak moc koronavirus ovlivnil šanci na přežití lidem po transplantaci?

7:15 - 9:30 Proč motorkáři ve skutečnosti nejsou častými dárci orgánů a proč dárcem může být i osmdesátiletý člověk.

9:30 - 12:42 Transplantace je slovy Lischkeho magie, celý proces zahrnuje velké množství lidí, kteří musí být stále ve střehu. Samotná "akce" od odběru orgánu po jeho transplantaci trvá kolem 20 hodin.

12:42 - 16:13 O tom, co se děje od momentu, kdy lidem z transplantačního týmu přijde zpráva "máme plíce", a kolik operací za rok jsou schopni provést. Hraje nějakou roli velikost plic a dají se pacientovi přizpůsobit?

16:13 - 18:08 K transplantaci orgánu vždy volají i náhradníka, jak tuto situaci zvládá pacient-náhradník? Má k dispozici psychologa? Na psychoterapii chodil i sám Lischke - proč je to podle něj povinnost a pomohlo mu to v něčem?

18:08 - 23:41 Lischke byl i při první transplantaci plic v roce 1997, jak za tu dobu disciplína postoupila? Jsme blízko tomu, aby bylo možné použít i geneticky upravené orgány odebrané ze zvířat? A v čem může oboru pomoct telemedicína a nástup umělé inteligence?

 
Následující videa