Umělec šokoval návštěvníky galerie. Snědl vystavený banán za 120 tisíc dolarů

9. 12. 2019 12:33
Zdroj foto: Reuters Zdroj foto: Reuters
Umělecké dílo, prodané za 120 000 dolarů (asi 2,8 milionu Kč), skončilo v žaludku jiného umělce. Sobotní incident - či performance - upoutal pozornost médií, včetně světových agentur či britské stanice BBC.

Dílo, představující prostě jen banán přichycený lepící páskou ke zdi, vytvořil italský umělec Maurizio Cattelan a nazval jej Komediant. Tento týden zakoupili tři kupci tři exempláře tohoto díla v limitovné sérii, uvedla stanice BBC na svém webu. Třetí exemplář s banánem byl podle agentury AP prodán za 150.000 dolarů a měl skončit v muzeu.

Ale Komediant byl vystaven v sobotu na prodejní výstavě soudobého umění Art Basel v Miami na Floridě, když se jeden z návštěvníků se rozhodl uspořádat happening.

"Toto je umělecké představení Hladový umělce," prohlásil David Datuna, přistoupil ke zdi, odtrhl od ní banán, oloupal jej a snědl za velkého zájmu publika. "Mám rád díla Maurizia Cattelana a tuto instalaci skutečně miluji. Je moc chutná," dodal.

"(Datuna) nezničil umělecké dílo. Banán je idea," uvedl ředitel galerie Lucien Terras. Hodnota díla podle jeho vysvětlení spočívá v certifikátu pravosti a očekává se, že banán bude nahrazován pravidelně, aby neshnil. "Přineslo to spoustu napětí a pozornosti. Z představení jsme nebyli nadšeni, ale reakce byla fantastická a rozesmála hodně lidí," řekl.

 
Následující videa