Debata: Přinese regulace politické reklamy na internetu konec "špinavých" metod?

Politické strany či další subjekty v Evropské unii by už v budoucnu neměly mít možnost ovlivňovat voliče na internetu pomocí skryté politické reklamy. Evropská komise zveřejnila návrh pravidel, podle kterých bude politická reklama muset obsahovat údaje o zadavateli či ceně. Kdo povinnost nesplní, tomu bude hrozit pokuta. Jaké to může mít reálné dopady?

Brusel dlouhodobě kritizuje manipulaci na sociálních sítích, kde se politické subjekty zvláště před volbami mnohdy snaží ovlivňovat voliče ve svůj prospěch skrytou reklamou.

"Volby nesmí být soutěží kamufláže a netransparentních metod. Nové technologie by měly být nástroji pro emancipaci, ne pro manipulaci," míní místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová, která návrhy motivované snahou o posilování demokratických principů v EU připravila.

Je dnes digitální reklama pro politické účely "nekontrolovanou soutěží špinavých a neprůhledných metod", jak říká místopředsedkyně komise Jourová? V čem může navrhovaná regulace pomoct, a má nějaká slabá místa? 

Poslechněte si debatu v rámci projektu Evropa v souvislostech: V pátek 10. prosince od 13:00 do 14:00 hodin, připojit se můžete na webu deníku Aktuálně.cz nebo prostřednictvím sociální sítě Facebook. 

Diskutovat budou: 

Mikuláš Peksa, poslanec Evropského parlamentu za Piráty,

Míla Knepr, expert na reklamu a komunikaci z agentury CONTAGIOUS,

Helena Truchlá, zahraničněpolitická redaktorka Aktuálně.cz jako moderátorka debaty. 

Své dotazy na řečníky můžete klást už nyní přes webovou aplikaci sli.do po kliknutí na odkaz nebo vložení hesla #regulace. 

 
Následující videa