Debata: Evropští populisté sní o nové koalici v Bruselu, pakt ale maří vztah k Rusku

Maďarský premiér Viktor Orbán, šéf polské vlády Mateusz Morawiecki a lídr italské Ligy Matteo Salvini chtějí obrodit Evropu. Jakou mají tito politici vize a ambice? Co by uzavřením spojenectví získali na evropském a domácím politickém hřišti? Jakou mají šanci na úspěch? Nejen na to odpoví účastníci debaty Aktuálně.cz v rámci projektu Evropa v souvislostech.

Debatu můžete sledovat živě v úterý 4. května od 11 hodin na této stránce nebo na Facebooku Aktuálně.cz. Své dotazy můžete pokládat prostřednictvím aplikace sli.do po zadání hesla #evropskyklub. Moderuje redaktorka zahraniční rubriky Aktuálně.cz Helena Truchlá.

Trojice spojenců chce bojovat například za křesťanské hodnoty a tradiční rodinu, naopak vymezují se proti komunismu, antisemitismu nebo ilegální migraci. "Mnoho milionů evropských občanů nemá v Evropě odpovídající a fungující politické zastoupení," míní maďarský premiér Orbán. 

Dvanáct europoslanců jeho strany Fidesz nyní nepatří k žádné frakci 705členného europarlamentu. Salviniho 27 zástupců je součástí menší frakce s názvem Identita a demokracie (ID), zatímco 25 Poláků patří (podobně jako česká Občansko demokratická strana) k Evropským konzervativcům a reformistům (ECR). Dohromady by tito tři politici mohli mít šanci evropskou politiku ovlivnit. 

Rozdělují je ale některé zcela zásadní překážky. Vedoucí úlohu by rád převzal Orbán i Salvini, Poláci se zatím nevyjádřili. Zatímco Maďary a Italy spojuje vstřícný postoj k Ruské federaci, z pohledu Varšavy je Moskva zásadní geopolitická hrozba. Posun v jednání by měla přinést květnová schůzka lídrů ve Varšavě.

Účastníci debaty:

Aleksander Kaczorowski

Polský bohemista, překladatel a novinář, autor biografie Václava Havla nebo Oty Pavla, do polštiny překládal knihy českých spisovatelů Bohumila Hrabala, Josefa Škvoreckého a Egona Bondyho. Psal pro list Gazeta Wyborcza nebo časopis Newsweek Polska, působí na Varšavské univerzitě. 

Vít Dostál

Politolog a ředitel výzkumného centra Asociace pro mezinárodní otázky. Zaměřuje na českou zahraniční a evropskou politiku, středoevropskou spolupráci a polskou zahraniční a vnitřní politiku. Je spoluautorem a editorem pravidelné přehledové publikace Agenda pro českou zahraniční politiku. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Následující videa