Co vidíte? Lidem zamotala hlavu optická iluze. Zjistěte, jestli jste v menšině

Nová optická iluze rozdělila společnost. Jeden z kreslených obrázků skrývá dva tvary, v případě toho druhého se zase lidé dohadují o barvě. Behaviorální optik odhalil, proč lidé v optických iluzích vidí různé barvy.

V roce 2015 internetem kolovaly šaty, o kterých se lidé hádali, jestli jsou bílo-zlaté nebo modro-černé. Do debaty se dokonce zapojila i řada známých osobností. Nyní společnost Gala Spins vytvořila novou optickou iluzi, kvůli které se lidé opět rozdělili.

První obrázek ukazuje žlutého motýla, nebo detaily lidských tváří. Podle behaviorálního optika Bhavina Shaha vidí 71 procent lidí nejprve žlutého motýla, zatímco 29 procent lidí vidí dvě na sebe se dívající tváře.

Na druhém obrázku je zase ukázána kabelka, někteří ji ale vidí jako zelenou, jiní jako modrou. "Téměř dvě třetiny lidí vidí tašku jako zelenou, zatímco 37 procent lidí ji vnímá jako modrou," popsal Bhavin Shah. Podle něj lidé vidí barvy občas rozdílně, protože někteří je vnímají, jako by šlo o vnitřní osvětlení, a jiní je vnímají, jako by šlo o venkovní.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Následující videa