Podmínky, ve kterých v současnosti pracuje ČHMÚ, jsou podle Daňhelky ve srovnání s možnostmi v roce 1997 "úplně jiný svět". Dnes běžný meteorologický model Aladin byl v roce 1997 teprve v začátcích. Při tehdejších povodních byl v provozu jen několik měsíců a fungoval komplikovaně. Začátky automatizace monitorovacích přenosů pak přišly až po záplavách. V roce 2002 hydrometeorologům data chyběla mimo jiné kvůli poškození měřicích stanic, po povodních byly znovu postaveny tak, aby odolaly víc než stoleté vodě.
Současná povodňová situace se od minulosti liší hlavně díky včasným varováním. "Počet evakuovaných dnes výrazně přesahuje počet těch, kteří musí být zachraňovaní. V roce 1997 to bylo naopak. Lidé nebyli varováni ani evakuováni, ale rovnou zachraňováni z ohrožení života," vysvětluje Daňhelka.
Ředitel úseku hydrologie poukazuje na to, že právě kvůli chybějícímu varování si povodně v roce 1997 vyžádaly na 60 obětí na životech. Pět let poté byla informovanost lepší, přesto ale důsledkem záplav o život přišlo 17 lidí. Během prvních tří dnů povodní 2024 přišel o život jeden člověk a několik lidí se pohřešuje (k 16. 9. 2024).
Celý rozhovor si můžete pustit ve videu výše nebo ve vaší oblíbené podcastové aplikaci.