Ukradnou vaši identitu a půjčí si. Expertka o skryté hrozbě, naletět může každý

"Útočníci jsou zdatní, chytří, využívají umělou inteligenci a je to jejich vášeň. Vždy se snaží být o krok napřed," říká o kyberútočnících, kteří stále častěji cílí na české firmy, produktová ředitelka společnosti Mastercard Barbora Tyllová. Jak ohrožené jsou nejen ony, ale i tuzemská kritická infrastruktura? Jak se kyberzločincům bránit a co používají za nástroje? A může se nachytat každý z nás?

Celý rozhovor si můžete pustit v úvodním videu nebo si ho poslechnout ve své oblíbené podcastové aplikaci.

00:08-05:29 Mají kyberzločinci před ochrannými systémy náskok? Jsou v dnešní době firmy a instituce bez kyberochrany v bezpečí? Berou podniky kybernetické hrozby vážně? A k jak velkým ztrátám v návaznosti na kyberkriminalitu dochází?

05:29-13:12 O co hackerům během útoků nejčastěji jde? Jaké nástroje k trestné činnosti nejčastěji využívají? Co může hrát roli v tom, že se někdo nechá nachytat? A je práce hackerů sofistikovanější než v minulosti?

13:12-17:53 Jak moc kyberzločincům nahrává umělá inteligence? Je na trhu dostatek specialistů, kteří umí firmy a instituce dostatečně dobře zabezpečit? Jsou podniky připraveny na nový zákon o kybernetické bezpečnosti? A je nutné trestat ty, kteří nesplní všechny požadavky, sankcemi?

17:53-21:46 Jak správně vybrat společnost, která poskytuje poradenství v oblasti kyberbezpečnosti? Jakým způsobem rozpoznává rizika a slabá místa nový nástroj společnosti Mastercard? A jak jsou na tom se zabezpečením české nemocnice?

21:46-27:27 Jaké je nejčastější slabé místo, kterého hackeři využívají? Kdo bude spolupracovat v nově vzniklém Evropském centru kybernetické odolnosti, za kterým společnost Mastercard stojí? A k čemu by mělo toto centrum sloužit?

27:27-30:13 Co se bude dít ve forenzní laboratoři, která bude součástí nově vzniklého centra? Měli by státy a politici věnovat kybernetické bezpečnosti větší pozornost? A kdo je na tom momentálně lépe, soukromý, nebo státní sektor?

Rozhovor vznikl s podporou Mastercard.

 
Následující videa